fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Ewa Dudek nowym wiceministrem edukacji

Ewa Dudek
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Artur Grabek
Ewa Dudek będzie nowym wiceministrem edukacji - ustaliła "Rz". Do tej pory była wiceszefem Ośrodka Rozwoju Edukacji, który ma przygotować darmowe podręczniki.
Teraz będzie nadzorować to zadanie z pozycji wiceministra.
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska przedstawiła też założenia do nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która ma zmienić rynek podręczników. Zgodnie z nim we wrześniu 2014 r. do klas pierwszych trafi przygotowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji darmowy podręcznik. Rok później w darmową książkę zostaną wyposażeni drugoklasiści, a w 2016 r. trzecioklasiści.
We wrześniu 2015 r. zostanie uruchomiony też nowy model finansowania zakupu książek dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów. Na zakup tych podręczników MEN przekaże pieniądze szkołom. Najprawdopodobniej najpierw tym projektem zostaną objęcie uczniowie klas IV „podstawówek" oraz gimnazjalni pierwszoklasiści. Po trzech latach w szkołach mają znaleźć się podręczniki do wszystkich klas.
Resort edukacji planuje także już od tego roku znieść termin 15 czerwca, do którego szkoły mają wskazać z jakich podręczników będą korzystać uczniowie. Zaś wydawcy będą zobowiązani do tego, by usunąć ze szkolnych książek wszystkie elementy, które czynią je jednorazowymi.
Nie będą oni mogli w nich także umieszczać odnośników do innych wydawanych przez nie publikacji edukacyjnych, np. ćwiczeń. MEN szacuje, że dzięki temu koszt podręcznika obniży się do kilkunastu złotych. Na zakup podręczników przez szkoły resort zamierza przeznaczyć 300 mln zł. Projekt nowelizacji ustawy oświatowej w tym zakresie ma trafić do konsultacji społecznych najpóźniej za dwa tygodnie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA