fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: Pełnomocnikiem może być tylko osoba fizyczna

Wyłącznie adwokat, radca prawny oraz doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpisy dokumentów wykazujących ich umocowanie.
- Polska spółka Gamma wynajmuje pomieszczenia biurowe kontrahentom z Niemiec. Wystawia im faktury ze stawka VAT w wysokości 23 proc. Niemieccy kontrahenci chcieliby ubiegać się o zwrot zapłaconego w Polsce podatku. Czy polska spółka może być pełnomocnikiem niemieckich podmiotów w tej sprawie? – pyta czytelnik.Pełnomocnikiem w sprawie odzyskania podatku nie może być firma Gamma (osoba prawna), ale wyłącznie pracownik lub współpracownik (osoba fizyczna). W tym przypadku zastosowanie mają bezpośrednio postanowienia ustawy – Ordynacja podatkowa (dalej: o.p.). Ustawa o VAT nie wprowadza tutaj dodatkowych regulacji. Zgodnie z przepisami o.p.(art. 137 § 1), pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Ustawa nie wprowadza dodatkowych wymogów od osoby fizycznej (w tym, w szczególności odnoszących się wykształcenia pełnomocnika lub relacji łączących go z mocodawcą). Przepisy podatkowe nie dopuszczają możliwości ustan...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA