fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Agencja znika

Bloomberg
Iwona Trusewicz
Jeden prezydencki podpis i znana agencja prasowa przestała istnieć. Na jej miejsce ma powstać nowa - całkowicie podporządkowana Kremlowi.
RIA Nowosti wraz z jej podległymi agencjami specjalistycznymi np. Prime uchodziła za najbardziej niezależną z wielkiej trójki rosyjskich agencji państwowych (ITAR-TASS, Interfaks). Pozostałe dwie jednoznacznie kojarzą się z czasami komunizmu, choć i Nowosti powstały w tamtych czasach (1941 r).
Siergiej Iwanow szef kremlowskiej administracji objaśnił dziś decyzję prezydenta: „Reorganizacja Nowosti oraz szeregu innych państwowych mediów nakierowana jest na podniesienie ich efektywności i obniżenie wydatków". Żadne liczby potwierdzające taką opinię nie padły.
Takie tłumaczenie nie odpowiada rzeczywistości, bowiem na miejsce zlikwidowanej agencji ma powstać Międzynarodowa Agencja Informacyjna „Rosja dziś". Na jej czele stanie Dmitrij Kisielow szef podporządkowanego Kremlowi programy pierwszego rosyjskiej telewizji publicznej.
Nowa agencja będzie całkowicie podporządkowana Putinowi. Zgodnie z dekretem szef Rosja dziś, będzie mianowany i odwoływany przez prezydenta. Zadaniem agencji ma być informowanie zagranicy o życiu w Rosji oraz o działaniach rosyjskich władz. Dekret zlikwidował też rozgłośnię radiową Głos Rosji. Jej majątek wejdzie do majątku nowej agencji.
RIA Nowosti od 1991 r przekształciła się w potężny holding medialny, w skład którego wchodzi m.in. agencja Prime (ekonomia), RIA Nauka, RIA Rating (bardzo dobre rankingi i zestawienia). R-Sport, dom wydawniczy Moskiewskie nowości. W internecie holding miał 40 własnych stron w 22 językach.
Agencja wyrobiła sobie opinię nie tylko rzetelnej, ale i najszybszej wśród rosyjskich mediów informacyjnych. Eksperci jednoznaczniej odbierają decyzję o likwidacji jako polityczną.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA