fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Niepewna emerytura

Iwona Trusewicz
Rosjanie, podobnie jak Polacy, nie mogą być pewni swoich przyszłych emerytur. Moskwa, jak Warszawa wykorzystuje nagromadzone środki do latania finansów państwa.
Rosjanie mogą stracić środki gromadzone na przyszłe emerytury w wypadku awarii systemu, przyznał w czwartek Władimir Putin, podała agencja Interfaks. Prezydent zaznaczył, że rząd musi jak najszybciej przyjąć pakiet decyzji, gwarantujących ochronę oszczędności emerytalnych. Jego zdaniem mechanizm musi być taki sam jak w wypadku lokat bankowych.
Putina skomentował w ten sposób decyzję o przekazaniu w 2014 r gromadzonej części składki emerytalnej do systemu rozdzielczego. Jego zdaniem ta część emerytury nie może być dowolnie wykorzystywana. Potrzeba też jasności w formule naliczania emerytur. Nowy sposób naliczania jest zbyt skomplikowany i niezrozumiały dla większości przyszłych emerytów.
Dzięki decyzji o przesunięciu środków państwo zaoszczędzi 240 mld rubli (7,3 mld dol.) i załata dziurę w Państwowym Funduszu Emerytalnym (odpowiednik naszego ZUS). Pojawiły się już oskarżenia w faktycznej konfiskacie pieniędzy obywateli.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA