fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Śmierć założycielki Zary

Rosalia Mera, która wiele lat temu razem z byłym mężem Amancio Ortegą założyła koncern odzieżowy Inditex do którego należy m.in marka Zara, zmarła po wylewie krwi do mózgu. Miała 69 lat.
Pierwszy sklep Zary Mera i Ortega otworzyli wspólnie w La Coruna 1975 roku.
Rosalia Mera była jedną z najpopularniejszych Hiszpanek, a z majątkiem szacowanym na 5,5 mld euro 3. na liście najbogatszych. Na światowej liście miliarderów Forbesa była na miejscu 254. Bogatszy jest sam Amancio Ortega, do którego po sprzedaży pakietu akcji na giełdzie w roku 2001 należy 59,3 proc. Inditexu, co powoduje, że znalazł się na 4. miejscu światowych miliarderów (59,6 mld dol.). Mera i jej córka z małżeństwa z Ortegą - Sanndra miały wspólnie 14 proc. Inditexu.
Zara, początkowo nazywała się Zorba. Do zmiany nazwy biznesu zmusił rodzinę Ortegów właściciel baru o tej nazwie, bo uznał, że jego klientom nazwy mogą się pomylić. Firma początkowo zajmowała się jedynie szyciem i sprzedażą szlafroków i podomek z czasem, ze wsparciem Mery zmieniła się w prawdziwy koncern odzieżowy, który dzisiaj ma 8 marek, w tym Massimo Dutti ,Oysho, Stradivarius i Bershka. Sieć sklepów Inditexu liczy już 6 tysięcy punktów w 86 krajach. Zeszłoroczna sprzedaż miała wartość 15,9 mld euro.
A sukces marek należących do Inditexu polegał na tym, że Ortegowie potrafili całkowicie zdemokratyzować modę, topowe modele koncernu ukazywały się na rynku początkowo w krótkich seriach, jako probierz popularności. Potem błyskawicznie doszywano przedłużenie kolekcji, ale też w ograniczonej ilości. Do teraz oferta Zary i pozostałych marek zmienia się błyskawicznie, zachęcając kupujących do częstego odwiedzania sklepów Inditexu. Nie bez znaczenia była również ekspansja w Chinach, która mocno wsparła wyniki finansowe przedsiębiorczych Hiszpanów. Dzisiaj dla młodych Chinek, które nie mogą sobie pozwolić na kupowanie odzieży wielkich domów mody, Zara jest namiastką europejskiego luksusu.
Rosalia Mera ostatnio nie angażowała się w działalność firmy, ale odegrała kluczową rolę w budowie potęgi Inditexu. Do śmierci, razem z synem Marcosem Ortega Mera zarządzała Paideia Galiza Foundation fundacją charytatywną należącą do koncernu. Była jednak aktywna w biznesie, miała firmę zarządzania nieruchomościami w Nowym Jorku, a jej firma Zeltia zajmuje się badaniem farmaceutyków mających zwalczyć choroby nowotworowe. Razem z zaprzyjaźnionym hiszpańskim przedsiębiorcą założyła sieć hotelową Room Mate, w której miała 10 proc. udziałów.
Urodziła się w La Coruna w hiszpańskiej Galicji, naukę zakończyła w wielu 11 lat i zaczęła pracować w sklepie odzieżowym jako pomoc. Za Ortegę, który  opuścił uczelnię przed ukończeniem studiów, wyszła w 1966. W 9 lat później otworzyli w La Corunii pierwszy sklep Zary. W 10 lat później w Hiszpanii było już 16 sklepów, a ekspansja zagraniczna rozpoczęła się w 1988 roku, kiedy to w Lizbonie został otwarty sklep tej marki. W rok później Zara „zaatakowała" Nowy Jork, a premiera marki w Paryżu miała miejsce w 1990. W Polsce marka jest obecna od 2000 roku i ma dzisiaj 190 sklepów.
Mera i Ortega ogłosili separację w 1986 roku, a ostatecznie rozwiedli się w 1997. Ortega  miał wówczas romans z jedną z pracownic Zary Florą Perez Marcote, z którą ostatecznie ożenił się w 2001 roku. Mera, co zrozumiałe miała już mniejszy wpływ na markę, chociaż wiele decyzji biznesowych podejmowali wspólnie. Ale to 30-letnia dzisiaj Marta Ortega Perez, córka z jego związku z Perez Marcote jest dzisiaj typowana na następczynię Ortegi i dziedziczkę jego fortuny.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA