fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Czy straż miejska może karać kierowców złapanych na fotoradar?

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Sądy potwierdzają, że straż ma prawo karać piratów złapanych na stacjonarny fotoradar. Prokuratura Generalna chce poznać stanowisko Sądu Najwyższego.
Kolejna odsłona w sporze między prokuraturą a strażami miejskimi dotyczącym fotoradarów stacjonarnych. Są już wyroki sądowe na korzyć mundurowych.
– Sąd Rejonowy w Szczecinku ukarał pierwszych kierowców, którzy zostali sfilmowani na przekroczeniu prędkości, a nie chcieli zapłacić mandatu, powołując się na opinię Andrzeja Seremeta w sprawie fotoradarów. Dostali mandaty – mówi Waldemar Lada, komendant z Białego Boru. Podobne wyroki zapadały już m.in. w Człuchowie i Bochni.
Komendant Lada zauważa, że 6 sierpnia Sąd Okręgowy w Słupsku uchylił co prawda wyrok dotyczący kierowcy, który o 13 km przekroczył prędkość w Kobylnicy, ale w uzasadnieniu wyraźnie stwierdził, że straż miejska ma prawo używać fotoradarów stacjonarnych (o ile ma na to zgodę GITD, a w tym przypadku jej nie było, stąd wyrok).  Na orzeczenie słupskiego sądu o prawie używania stacjonarnych fotoradarów przez straż powołuje się teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w odpowiedzi na zapytanie komendanta stołecznej formacji. Resort zapowiada w niej, że postara się, aby Krajowa Rada Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym  (nadzoruje administrację rządową w sprawach ruchu drogowego) podjęła stosowne kroki, by w przyszłości nie było problemów z różną interpretacją prawa przez publiczne organy – jak w sprawie fotoradarów.
Stanowiska te nie mają jednak wpływu na Prokuraturę Generalną. Ta broni  nie składa. W tym tygodniu ma zdecydować, czy wystąpi z kasacją do Sądu Najwyższego dotyczącą ukarania kierowcy przez straż za pomocą fotoradaru.
– Jeśli używano tam urządzeń przenośnych, kasacji nie złożymy, ale wystąpimy do SN z pytaniem prawnym w tej sprawie – zapowiada Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA