fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Podróbki za miliard euro

Fotorzepa, Łukasz Solski
Magdalena Lemańska
Wartość zarekwirowanych przez unijnych celników podrobionych towarów spadła w 2012 roku o 22 proc. do niecałego 1 mld euro. Przechwycono ich o 65 proc. mniej.
W 2011 roku  skonfiskowano prawie 115 mln towarów o wartości 1,27 mld euro. W ubiegłym roku: 39,9 mln towarów, których wartość sięgała 991,9 mln euro.
Najwięcej podrobionych towarów celnicy zarekwirowali dotychczas w 2008 roku: prawie 179 mln. - W 2012 r. unijne służby celne zatrzymały prawie 40 mln wyrobów, do których istniało podejrzenie naruszenia praw własności intelektualnej. Chociaż liczba ta jest niższa niż w 2011 r. wartość skonfiskowanych towarów wciąż jest wysoka i sięga niemal 1 mld euro – podano w rocznym sprawozdaniu KE z działalności unijnych służb celnych w zakresie egzekwowania praw własności intelektualnej.
Mniej było w ubiegłym roku zatrzymań wielkich prób przemytu realizowanych dróg morską i lądową. - W ciągu ostatnich lat często zdarzały się wahania liczby przechwyconych podróbek. Zależy ona od tego, ile zatrzymano dużych transportów tego typu - podaje KE w raporcie.
W Polsce przechwycono w ubiegłym roku 279,1 tys. podrabianych towarów ( to o 55 proc. mniej niż rok wcześniej), a prowadzone są tu 777 sprawy przeciwko ich przemytnikom (to o 21 proc. mniej niż rok wcześniej, łącznie w całej UE jest ich prowadzonych ponad 90 tys.).  Najwięcej nielegalnych artykułów zarekwirowano w Europie we Włoszech  i na Malcie ( po 6,1 mln) oraz w Wielkiej Brytanii (4 mln), w której jednocześnie toczy się najwięcej spraw przeciwko przemytnikom - prawie 26 tys.
Królestwem podróbek, z których płynie do Unii Europejskiej największa rzeka nielegalnych produktów są przede wszystkim Chiny. Jednak podrabiane produkty spożywcze najczęściej docierają do UE nie stamtąd, a z Maroka, podrabiane opakowania docierają głównie z Bułgarii, a Hongkong wraz z Chinami odpowiada za gros nielegalnych płyt CD i DVD oraz np. elektronicznych papierosów i płynnych wkładów do nich.
Drugim po Chinach zagłębiem nielegalnych produktów, z którego podróbki są przemycane do krajów Wspólnoty, są Zjednoczone Emiraty Arabskie, a kolejnymi: Hongkong, Bułgaria, Turcja i Grecja. - Znaczną część skonfiskowanych produktów stanowiły papierosy (31 proc.), druga w kolejności (12 proc.) była grupa towarów różnych (np. butelki, lampy, kleje, akumulatory, proszki do prania), natomiast na trzecim miejscu uplasowały się opakowania (10 proc.) – podaje KE.
Jak podano w raporcie, w 2012 r. około 70 proc. interwencji celnych dotyczyło paczek pocztowych i przesyłek kurierskich, a w 23 proc. przypadków zatrzymanie produktów w obrocie pocztowym dotyczyło lekarstw.
Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA