fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Leczeni własnymi komórkami

Schemat ludzkiego oka
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0
W Japonii ruszają pierwsze na świecie testy kliniczne terapii zwykorzystaniem komórek macierzystych z własnego organizmu pacjenta.Leczenie ma zahamować chorobę prowadzącą do ślepoty.
Na pionierskie badania wyraził zgodę japoński minister zdrowia Norihisa Tamura — informuje sieć BBC. Sześciu pacjentów poddanych zostanie transplantacji komórek, które mają im przywrócić wzrok. To osoby cierpiące na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).
Choroba ta jest najczęstszą przyczyną ślepoty w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na AMD ok. 50 mln ludzi. Testy będą prowadzone w Centrum Biologii Rozwoju Instytutu Riken oraz Instytucie Badań Biomedycznych i Innowacji Szpitala w Kobe.
Na czym polega nowatorska terapia stosowana przez Japończyków? Na specjalnym przeprogramowaniu komórek pobranych od pacjentów w taki sposób, aby na powrót stały się uniwersalnymi komórkami macierzystymi. Dotąd podobne eksperymenty i badania wykonywane były przy użyciu komórek zarodkowych. Pobiera się je z ludzkich embrionów — najczęściej je przy tym niszcząc. Z tego powodu podobne badania budzą ogromny sprzeciw etyczny.
Naukowcy opracowali jednak sposób „cofania" komórek dorosłych ludzi do tego „zarodkowego" etapu. Takie komórki, nazywane iPSC (indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste) są prawie tak samo uniwersalne, jak „prawdziwe" zarodkowe komórki macierzyste. Jednak procedura ich pozyskiwania nie wzbudza już takich kontrowersji. Ponadto, ponieważ dawcą i biorcą komórek jest ta sama osoba, przeszczep gotowej tkanki nie zostanie odrzucony.
Japończycy będą musieli zatem „cofnąć" komórki pacjentów do stanu przed różnicowaniem, a następnie tak je przeprogramować, aby uzyskać komórki potrzebne w terapii.
Odkrycia, że dorosłe komórki można cofać do etapu komórek macierzystych również dokonał Japończyk. Shinya Yamanaka (wspólnie z Brytyjczykiem Johnem Gurdonem) został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycy w 2012 roku właśnie za opracowanie technologii wytwarzania komórek iPSC.
Przełomowe dla medycyny regeneracyjnej eksperymenty przeprowadził w 2006 roku.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA