fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Nowe informacje o czeskim skandalu

Prezydent Miloš Zeman przyjmuje rezygnację premiera Petra Necasa
AFP
Prezydent Miloš Zeman spotyka się z przedstawicielami głównych partii politycznych by omówić sytuacje powstałą w wyniku skandalu korupcyjnego na szczytach władzy, a tymczasem prasa ujawnia nowe szczegóły śledztwa
Jak ujawnił dziennik „E15" w materiałach śledztwa przewijają się nazwiska szefów dwóch największych czeskich firm z udziałem Skarbu Państwa. Pert Žaluda, dyrektor Kolei Czeskich i Daniel Beneš, szef potężnego koncernu energetycznego CEZ, spotykali się z Janą Nagyovą, aresztowana przez policje antykorupcyjną szefową gabinetu premiera Petra Nečasa. Już jesienią ubiegłego roku omawiali z nią możliwości znalezienia wysokopłatnych stanowisk dla zbuntowanych posłów ODS, którzy w zamian za znalezienie im lukratywnych posad mieli powstrzymać się od głosowania przeciwko ustawie budżetowej, co ostatecznie uchroniło rząd ODS od upadku już pół roku temu.
16-stronicowy dokument zdobyty przez dziennikarzy opisuje jak szef kolei namawiał członków rady nadzorczej do przeforsowania kandydatury byłego ministra rolnictwa Romana Bočeka na wysokie stanowisko mimo braku jakichkolwiek kwalifikacji przydatnych w firmie. Z podsłuchanych przez policje rozmów wynika też, że na „pozytywne załatwienie sprawy" mocno naciskała Nagyova. W przypadku niepowodzenia starań, sugerowała ona poszukiwanie zajęcia dla „zbuntowanych" Petra Tluchořa, Marka Šnajdra i Ivana Fuksy w firmach Cepro albo Česky Aeroholding.
Tymczasem uznawany za mózg afery korupcyjnej lobbysta Roman Janoušek opuścił Zadar w Chorwacji, gdzie podobno posiada dwa domy. Jak sugeruje chorwacka prasa Janoušek obawia się, że władze w Zagrzebiu mogłyby go wydać Czechom, gdyby z Pragi nadszedł wniosek o ekstradycję.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA