fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Ceny domów w USA rosną najszybciej od 2005 roku

Rosną ceny domów w USA
Bloomberg
Ceny domów w USA wzrosły najbardziej od końca 2005 roku. Od początku pandemii można zaobserwować nadwyżkę popytu nad podażą - informuje Bloomberg.

W skali całego kraju indeks wartości nieruchomości S&P CoreLogic Case-Shiller wzrósł w marcu o 13,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Stanowi to największy wzrost od grudnia 2005 roku. Tylko w lutym tego roku indeks wzrósł o 12 proc.

Amerykanie szukają nieruchomości na przedmieściach, a niskie stawki kredytów hipotecznych napędzają wzrost. Niedobór dostępnych nieruchomości również przyczynił się do wzrostu cen i nakręcił boom na nieruchomości.

„Dane te są zgodne z hipotezą, że Covid-19 zachęcał potencjalnych nabywców do przenoszenia się z mieszkań miejskich do domów podmiejskich" - uważa Craig J. Lazzara, szef strategii inwestycyjnej w S&P Dow Jones Indices. Według niego popyt wynika z tego, że kupujący przyspieszyli zakupy, które i tak miałyby miejsce, ale nastąpiłyby stopniowo w ciągu następnych kilku lat.

W 20 amerykańskich miastach ceny nieruchomości wzrosły w o 13,3 proc., co przewyższyło prognozy ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga. Był to największy skok od grudnia 2013 roku.

Największy wzrost cen odnotowano w Phoenix (plus 20 proc.), San Diego (plus 19,1 proc.) oraz Seattle (plus18,3 proc.) - informuje Bloomberg.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA