fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wywiady

Dostępne technologie zdadzą egzamin w smart city

materiały prasowe
Pandemia mogła zmienić priorytety miast, ale fundusze europejskie i wsparcie zewnętrzne pozwolą łatwiej realizować cyfryzacyjne projekty – mówi Maciej Staszak, wiceprezes i dyrektor sprzedaży w firmie Emitel.

Materiał powstał we współpracy z firmą Emitel

Jaki wpływ na biznes w firmie Emitel ma pandemia?

Koronawirus, jak wszystkich przedsiębiorców, obciążył także nas. Emitel jest w dużej mierze spółką technologiczną. Realizujemy wiele projektów, które wymagają pracy w terenie, jednym z takim projektów jest refarming pasma 700 MHz. Musieliśmy bardzo dobrze zaplanować prace naszych zespołów, zapewnić bezpieczeństwo pracowników. Oceniając ubiegły rok, mogę jednak powiedzieć, że z punktu widzenia naszych wyników, model biznesowy Emitel przeszedł pozytywnie test pandemiczny.

Relatywnie nowym biznesem Emitel są projekty internetu rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), takie jak kontrakt we Wrocławiu z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. Jaki jest potencjał rynku IoT z waszego punktu widzenia?

Skala projektu we Wrocławiu jest spora, docelowo system będzie zapewniać zdalny automatyczny odczyt nawet 70 tys. wodomierzy. Sieć, którą mamy zamiar zbudować, ma umożliwiać odczyt danych z trudnych lokalizacji, takich jak głębokie piwnice. W takich warunkach tradycyjne sieci komórkowe mogłyby nie zdać egzaminu. Potencjał rozwiązań internetu rzeczy w zakresie „smart meteringu" w Polsce jest moim zdaniem bardzo duży i jestem przekonany, że będą pojawiać się kolejne projekty tego typu. Oczywiście jest wiele innych zastosowań IoT. Ciekawym rozwiązaniem, nad którym pracujemy, jest zdalne zarządzanie miejscami parkingowymi i ruchem w mieście w czasie rzeczywistym.

Gdzie realizujecie taki projekt?

W Piasecznie. Oprócz informacji o zajętości miejsc parkingowych wdrożyliśmy również inne rozwiązania, takie jak monitorowanie wypełnienia pojemników na śmieci. Analizujemy też parametry środowiskowe, zainstalowaliśmy czujniki do monitorowania poziomu wody w kanałach i rowach melioracyjnych.

Inny przykład rozwiązań, które oferujemy, to sterowanie oświetleniem miejskich latarni. W jednym z miast zainstalowaliśmy na lampach czujniki, które informują właściwe służby o awarii oświetlenia lub konieczności wymiany żarówek.

Czy polskie miasta mają kompleksowe plany modernizacji infrastruktury pod kątem automatyzacji?

Jest bardzo różnie. Dla przykładu, we Wrocławiu stworzona została specjalna komórka ds. smart city, która realizuje szereg różnorodnych projektów. Wiele miast na pewno ma takie plany, ale pandemia mogła po prostu zmienić priorytety. Na pewno fundusze europejskie i wsparcie zewnętrzne są ważnym elementem, które pozwolą łatwiej i szybciej realizować takie projekty.

Może miasta wahają się, czy inwestować teraz, uważając, że będzie można korzystać z ogólnodostępnej sieci 5G i sensory będą mogły w niej działać?

To prawda, że technologia 5G nadchodzi, ale budowa sieci w skali kraju zajmie wiele lat. Rozwiązania, o których mówimy, nie wymagają zaawansowanej technologii, potężnego transferu danych i szybkości transmisji. Technologie dostępne obecnie doskonale zdają egzamin przy budowie smart cities. Rozwiązanie, które my stosujemy, to sieć LoRaWan.

A LoRaWan i 5G będą konkurować?

Myślę, że będą raczej działać równolegle. Nie można też wykluczyć, że sieć sensorów, którą zbudujemy teraz – w przyszłości będzie mogła korzystać z technologii 5G.

To będzie sieć, która pozwoli na jeszcze szybszy rozwój inteligentnych miast. Puszczając wodze fantazji, można wymienić takie zastosowania dla niej, jak autonomiczne auta i inne rozwiązania, do których będzie potrzebna, ponieważ wymagają znikomego opóźnienia przesyłu danych.

Czy Emitel wiąże plany z technologią 5G?

5G będzie wymagało budowy i rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Jednym z obszarów naszej działalności jest właśnie budowa masztów dla operatorów komórkowych w modelu „wybuduj i dzierżaw". Liczymy, że jako jeden z wiodących niezależnych operatorów infrastrukturalnych będziemy wspierać operatorów w budowie 5G w Polsce.

Ile może być wart rynek IoT w Polsce, o który walczy Emitel?

Są bardzo różne szacunki – te globalne mówią o wartości rynku wynoszącej dziesiątki miliardów dolarów. Jeżeli w przypadku polskiego rynku weźmiemy nawet niewielki ułamek, to mówimy o sporych pieniądzach, ale nie przywiązywałbym się do liczb. Proszę też zwrócić uwagę, że oprócz rozwiązań typu smart city są jeszcze projekty Smart village, czyli rozwiązania technologiczne pomagające zwiększać efektywność upraw i hodowli dla rolnictwa. Za pomocą sensorów można monitorować na przykład wilgotność gleby, obecność szkodników czy stan zdrowia zwierząt. Wierzymy, że warto walczyć o projekty IoT, tym bardziej że jako ogólnopolski operator infrastruktury posiadamy pewne przewagi konkurencyjne i możemy czerpać z synergii pomiędzy różnymi projektami.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA