fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Wzrosły płace realne w Wielkiej Brytanii

AFP
Brytyjczycy w minionym kwartale odnotowali pierwszy od ponad roku wzrost płac realnych, bo zarobki rosły szybciej niż inflacja.

Średnie wynagrodzenie bez nagród wzrosło w tym okresie o 2,9 proc., najszybciej od sierpnia 2015 r. A ceny konsumpcyjne były wyższe o 2,7 proc. niż przed rokiem i oczekuje się dalszego spadku stopy inflacji, ponieważ słabnie efekt spadku kursu funta po referendum z czerwca 2016 r. W sektorze prywatnym płace wzrosły o 3 proc., a w samym marcu nawet o 3,1 proc.

Wzrost płac jest miedzy innymi skutkiem braków na rynku wykwalifikowanych pracowników. Firmy musza więcej płacić, by zapełnić wakaty. W pierwszym kwartale stopa zatrudnienia osiągnęła na Wyspach rekordowy poziom 75,6 proc., a liczba miejsc pracy wzrosła w tym okresie o 197 tys. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 4,2 proc. najniższym od 43 lat.

Zatrudnienie obywateli Unii Europejskiej spadło o 1,2 proc., najbardziej od 2010 r. Rekordowy spadek o 91 tys. odnotowano wśród obywateli ośmiu krajów przyjętych do Unii w 2004 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA