fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Urzędnicy

Rozprawa Trybunału Konstytucyjnego ws. przedłużonego urzędowania RPO odwołana

Adam Bodnar
System Informacyjny Sejmu
Trybunał Konstytucyjny nie zajmie się w czwartek zgodnością z ustawą zasadniczą przepisów o przedłużeniu kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich do czasu objęcia urzędu przez następcę. Nieoficjalnie nowy termin wyznaczono na 12 kwietnia (poniedziałek), godz. 14.00.

To już dziesiąty raz, kiedy Trybunał Konstytucyjny wyznacza nową datę rozprawy w tej sprawie. Poprzednie rozprawy w tej sprawie miały odbyć się w dniach: 20 października, 19 listopada, 2 grudnia, 12 stycznia, 19 stycznia, 11 lutego, 24 lutego i 10 marca.

Jako powód odwołania rozprawy Trybunał Konstytucyjny wskazał chorobę jednego z sędziów.

TK miał się zająć wnioskiem posłów PiS, którzy zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją artykułu 3 ust. 6 ustawy o RPO, czyli odpowiedź na pytanie, czy Adam Bodnar może pełnić swoją funkcję aż do czasu objęcia stanowiska przez nowego rzecznika, którego wybiera Sejm w porozumieniu z Senatem. We wniosku do TK posłowie zwrócili uwagę, że kadencja zapisana w konstytucji powinna być zsynchronizowana z kadencją w ustawie, a konstytucja milczy o możliwości jej przedłużenia.

Sam Adam Bodnar uważa, że przepisy o Rzeczniku Praw Obywatelskich są konstytucyjne. Podobny pogląd wyraziły organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia prawnicze.

Przypomnijmy, że kadencja Adama Bodnara na stanowisku RPO formalnie zakończyła się 9 września ubiegłego roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA