fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Solidarna Polska chce uruchomienia art. 7 TUE wobec Holandii

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Solidarna Polska będzie domagała się uruchomienia artykułu 7 TUE wobec Holandii - ujawnia reporter RMF FM, Patryk Michalski.

Reporter podaje, że partia Zbigniewa Ziobry - wchodząca w skład rządzącej Zjednoczonej Prawicy - przygotowała raport. Ma z niego wynikać, że system prawny w Holandii pozwala na kreatywną księgowość i nieuczciwe rozliczenia podatkowe. Na konferencji prasowej mają domagać się utworzenia komisji śledczej w sprawie Holandii w Parlamencie Europejskim.

RMF FM zaznacza, że pomysł uruchomienia art. 7 wobec Holandii nie jest inicjatywą całego obozu rządowego. Grupa stronników premiera Mateusza Morawieckiego uważa, że to wręcz atakowanie własnego rządu i osłabianie pozycji negocjacyjnej w czasie, kiedy Polska walczy o to, by unijny budżet nie był powiązany z praworządnością.

Przypomnijmy, iż we wtorek holenderska Izba Reprezentantów przyjęła uchwałę zobowiązującą rząd Marka Rutte do złożenia do TSUE skargi na Polskę. Uznała, że "w procesie powoływania polskich sędziów doszło do ingerencji politycznej". Jednocześnie odnotowano, że w Izbie Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego wciąż toczy się postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziom. Dzieje się tak pomimo orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, że jest to niezgodne z prawem, ponieważ sędziowie Izby Dyscyplinarnej nie są niezawiśli.

Czytaj także:

Art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej reguluje procedurę dotyczącą naruszenia praworządności.

Źródło: rmf24.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA