fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Donald Tusk odkłada relokację uchodźców. Kluczowa ochrona granic

AFP
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przygotował dokument na zbliżający się szczyt UE. Wynika z niego, że odłożona zostanie dyskusja o przymusowym przyjmowaniu uchodźców. Kraje członkowskie mają skupić się na ochronie zewnętrznych granic.

Dwudniowy szczyt unijny rozpocznie się w czwartek. 

Komisja Europejska w 2016 roku zaproponowała reformę prawa azylowego, która zawierała m.in. propozycję obowiązkowego podziału uchodźców między kraje UE.

Do tej pory nie udało się w tej kwestii osiągnąć kompromisu. Obecnie przewodnictwo sprawuje Bułgaria, jednak już wiadomo, że sprawa zostanie przekazana Austrii, która prezydencję zacznie w lipcu.

Czytaj także: Szczyt UE: Imigranci znów dzielą Unię

Jak informuje Polskie Radio, Donald Tusk w swoim dokumencie zapisał, że reforma wymaga dodatkowej pracy, która umożliwi znalezienie równowagi między solidarnością a odpowiedzialnością. 

Szef Rady Europejskiej już w ubiegłym roku mówił, że pomysł przymusowej relokacji uchodźców dzieli Unię Europejską. Od początku takiego zdania jest Grupa Wyszehradzka. 

Donald Tusk zaproponuje także, by poza Unią Europejską stworzyć centra, w których będą rozpatrywane wnioski o azyl. Właśnie tam miałyby trafiać statki z uciekinierami.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA