fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Pięć państw UE ustaliło tymczasową relokację migrantów

AFP
Pięć państw Unii Europejskiej uzgodniło w poniedziałek tymczasowe porozumienie dotyczące przyjmowania i relokacji migrantów, ratowanych na Morzu Śródziemnym. Władze tych krajów dążą do zawarcia szerszej umowy, z udziałem większej liczby krajów UE.

Podczas rozmów na Malcie ministrowie spraw wewnętrznych Francji, Niemiec, Włoch, Malty i Finlandii uzgodnili podział między swoje kraje migrantów, próbujących przedostać się z Libii do Europy i ratowanych z często prymitywnych i rozpadających się łodzi m.in. przez statki organizacji charytatywnych.

Umowa będzie obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie, do 8 października, na kiedy zaplanowano spotkanie wszystkich ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej. Uczestnicy poniedziałkowych rozmów mają nadzieję, że wszystkie kraje Wspólnoty lub przynajmniej większa ich część dobrowolnie dołączy do porozumienia.

Przez ponad rok statki, które ratowały migrantów na morzu, były blokowane przez Włochy i Maltę, które nie pozwalały na cumowanie i schodzenie pasażerów na ląd. Polityka antyimigrancka przede wszystkim byłego ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego spowodowała powtarzające się oczekiwania statków na redzie, które czasami przeciągało się nawet do kilku tygodni.

Fińska minister Maria Osihalo tłumaczyła, że ??zawarta w poniedziałek tymczasowa umowa ma na celu zagwarantowanie, że statki ratownicze „bezzwłocznie znajdą bezpieczną przystań, unikając w ten sposób dodatkowych trudności dla migrantów i zapewniając szybkie przeniesienie osób ubiegających się o azyl na zasadzie dobrowolności do innych państw członkowskich”.

Kraje uczestniczące w porozumieniu poinformowały, że szczegóły zostaną przekazane innym krajom UE przed zaplanowanym na 8 października spotkaniem szefów MSW państw Unii Europejskiej. Obecna włoska minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese powiedziała, że ??dokładny procentowy podział uratowanych migrantów, rozdzielanych między krajami, będzie zależał od liczby cżłonków UE, którzy ostatecznie zdecydują się na dołączenie do systemu.

Obecne przepisy UE mówią, że uchodźcy i inni ubiegający się o azyl muszą pozostać w kraju, do którego przybyli, do czasu rozpatrzenia ich wniosków. Ale większość migrantów ma nadzieję dotrzeć do północnej Europy, aby znaleźć pracę lub dołączyć do swoich rodzin, które wyemigrowały już wcześniej.

Źródło: rp.pl/ AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA