fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Najpiękniejszą stację metra w Moskwie zaprojektowali Łotysze

Najładniejsza stacja moskiewskiego metra - Nowopieriediełkino
materiały
Moskiewskie metro jest nie tylko największe na świecie, ale też wykonane z dużym artyzmem. Każda z 232 stacji jest wyjątkowa, ale tylko jedna zdobyła tytuł najpiękniejszej.

Stacja Nowopieriediełkino (linia żółta na lotnisko Wnukowo, południowy zachód Moskwy) zwyciężyła w konkursie na najlepiej zaprojektowaną stację moskiewskiego metra. Projektantem stacji jest łotewskie biuro architektoniczne United Riga Architects. Stację wybrali internauci głosując na portalu „Aktywny obywatel". W głosowaniu wzięło udział 204 tysiące osób. Na Nowopieriediełkino głosowało 28 proc.

Kierujący łotewską pracownią architekt Jewgienij Leonow projektując wnętrze stacji nawiązał do architektury średniowiecznego Kremla, ale wykonanej z nowoczesnych materiałów. Grube metalowe kolumny przechodzą w łukowaty sufit, przypominający komnaty kremlowskie czasów Iwana Groźnego. Sufit ma powierzchnię 5800 m3 i jest cały pokryty matowym szkłem z czarnymi ornamentami podświetlonymi od wewnątrz lampami LED.

- Sufit tej stacji jest zarówno dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym elementem ukrywającym komunikację inżynieryjną. System oświetlenia LED pozwala podświetlić sufit w różnych kolorach, zastępujących się nawzajem, co ożywia i ociepla atmosferę. Ornament jest na tyle uniwersalny, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Dla jednych będą to narodowe wzory, dla innych pawie pióra czy liście. To spersonalizowane i śmiałe rozwiązanie mające walory artystyczne i tworzące mocny efekt wizualny. Ornament został specjalnie zaprojektowany tak, aby w perforacji metalu nie gromadził się kurz. To ważne w tak dużej zamkniętej przestrzeni jaką jest metro - opowiada Leonow.

Pracownia z Rygi otrzymała prawo do zaprojektowania stacji Nowopieriediełkino po tym jak w 2014 r wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny pozostawiając w pokonanym polu blisko 300 konkurentów.

Moskiewskie metro to główny środek transportu największego miasta Europy jakim jest 11-milionowa Moskwa. Ma 380 km, 15 linii i 269 stacji (z tego 232 to stacje metra, 31-kolei naziemnej a 6 - kolejki jednoszynowej). Obsługuje je codziennie 57 tysięcy pracowników, ponad 12 tys. pociągów, jeżdżących z prędkością średnią 41 km/h, a korzysta średnio 9 mln ludzi.

Właścicielem metra jest moskiewski samorząd, który stale inwestuje w nowe stacje. W tym roku oddane zostanie 10 nowych a do 2023 r kolejne sześć.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA