fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport

Kurierzy na wagę złota. Ile zarabiają najlepsi?

Kurier
Adobe Stock
Okres świąt Bożego Narodzenia zawsze był czasem ogromnego obłożenia firm kurierskich. Ten rok dla kurierów jest jednak szczególny. - pisze Business Insider Polska.

Od początku pandemii dowożą oni do domów przesyłki ze sklepów internetowych oraz jedzenie zamawiane na wynos. Życie kuriera nie jest łatwe, szczególnie w czasie obostrzeń sanitarnych. Okazuje się jednak, że najlepsi mogą zarobić nawet 8 tys. zł.

Branża kurierska w Polsce jest mocno niejednorodna. Warunki pracy, zarobki zależą od wielu czynników, takich jak: firma, dla której kurier pracuje, a także towary, które rozwozi.

W większości większych miast Polski widać charakterystycznie ubrane osoby, które w specjalnych plecakach przewożą jedzenie, korzystając z rowerów, skuterów, czy hulajnóg. Czy to im się opłaca? Okazuje się, że zarobki są mocno zróżnicowane, bo zależą od wielu czynników jak np. liczba rozwiezionych paczek, liczba przepracowanych godzin, czy w końcu od tego, czy kurier pracuje na pełny etat, czy tylko sobie dorabia - pisze Business Insider Polska.

Amerykański Uber uruchomił w Polsce usługę Eats w lutym 2017 roku. Zaczynał w Warszawie, a dziś jego kurierzy rozwożą jedzenie w dwudziestu miastach Polski. Dostawcy są niezależnymi partnerami świadczącymi usługi dostawy. Dostawcy sami decydują o godzinach pracy oraz liczbie przepracowanych dni - podobnie jak w przypadku kierowców platformy Uber.

Co ciekawe Uber płaci swoim kurierom, jeśli zachorują na COVID-19.

W czasie pandemii w dowóz jedzenia zaangażował się także największy konkurent Ubera w Polsce – firma Bolt. W kwietniu została uruchomiona specjalna usługa Bolt FOOD.

By zostać kurierem Bolt Food, wystarczy uzupełnić formularz dostępny na stronie internetowej. Następnie kandydat przechodzi szkolenie, w czasie, którego poznaje szczegółowe procesy działania platformy – obsługę aplikacji, komunikacji z restauracjami itp. Z racji tego, że w Polsce aplikacja jest dostępna od połowy kwietnia, wszystkie szkolenia odbywają się z zachowaniem obostrzeń pandemicznych i dystansu społecznego. Kurierzy nie mogą mieć także bezpośredniego kontaktu z jedzeniem.

Znacznie dłużej na polskim rynku od dostaw jedzenia są obecne firmy kurierskie zajmujące się dostawą przesyłek. Te mają ręce pełne roboty od początku pandemii. Ma to duży związek z przeniesieniem się handlu do świata online.

Dla DPD Polska współpracuje ponad 7 tysięcy kurierów. Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska powiedział Business Insider Polska, że firma co roku na czas świątecznego szczytu paczkowego zwiększa zatrudnienie o ok. 15 – 20 proc.

Kurierowi DPD w Warszawie oferuje się wynagrodzenie od 3500-4500 zł plus premie od obrotu. InPost, który w Jeleniej Górze poszukuje przewoźnika przesyłek kurierskich lub kuriera kierowcy, oferuje zarobki rzędu 6-8 tys. zł brutto.

Model działania GLS Poland opiera się na współpracy z partnerami transportowymi. To właśnie oni są bezpośrednim pracodawcą dla kurierów.

Źródło: Business Insider Polska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA