fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

IFR: Roboty motorem przemysłu

123rf.com
Do końca 2019 roku na świecie zostanie zainstalowanych ponad 1,4 mln nowych robotów przemysłowych, a roboty współpracujące (z ang. collaborative robots) będą odgrywać istotną rolę w rozwoju rynku automatyki – wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Federacji Robotyki (IFR).

W tym okresie nastąpi także przełom w bezpiecznej współpracy człowieka z robotem, bez użycia barier ochronnych. Sektory przemysłowe, które według prognoz IFR będą w coraz szybszym tempie decydowały się na inwestycje w zrobotyzowane aplikacje z wykorzystaniem robotów współpracujących, to między innymi motoryzacja, tworzywa sztuczne, elektronika oraz metale i obróbka. Współpracujące systemy robotyczne mogą być także wykorzystywane podczas analiz i testów laboratoryjnych oraz kontroli jakości, np. w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym.

Ale – jak podkreśla Slavoj Musilek, general menadżer w regionie Europy Środkowo-Wschodniej duńskiej firmy Universal Robots, roboty współpracujące są rozwiązaniem będącym w zasięgu także małych i średnich przedsiębiorstw. Według niego pokonywanie barier i wychodzenie naprzeciw potrzebom niewielkich przedsiębiorstw jest kluczowe. - Dostęp do automatyzacji w obszarach, gdzie wcześniej była ona postrzegana za zbyt skomplikowaną i zbyt kosztowną, może być przełomowy dla firm produkcyjnych.

Roboty współpracujące mogą odciążyć człowieka przy wykonywaniu monotonnych, powtarzalnych lub niebezpiecznych czynności, jednocześnie umożliwiając wykorzystanie jego kompetencji w innych obszarach. - Fakt, że roboty współpracujące nie wymagają dedykowanych osłoniętych stanowisk pracy, łatwa obsługa oraz szybki zwrot z inwestycji, jakim się charakteryzują, sprawia, że przedsiębiorstwa coraz częściej wykorzystują tego typu rozwiązania do zautomatyzowania produkcji. Przełom w bliskiej współpracy człowieka z robotem prognozowany przez Międzynarodową Federację Robotyki może mieć niebagatelne znaczenie dla przemysłu oraz pracowników - podkreśla Slavoj Musilek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA