fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Abakanowicz za 10 mln zł?

Fotorzepa/Monika
Na przedaukcyjnej wystawie „Rzeźba i Formy Przestrzenne” w Desa Unicum w Warszawie można już oglądać instalację „Caminando” Magdaleny Abakanowicz, wycenioną na 7-10 milinów złoty. To absolutny rekord!

Od 2017 roku pojedyncze prace artystki sprzedają się za równowartość pół miliona złotych, a najwyższą sumę - ponad milion złotych - zapłacono w ubiegłym roku za jej dwie postacie stojące :„Parys” i „Odys” z tkaniny jutowej

Na „Caminando”, składa się aż dwadzieścia rzeźb z brązu Magdaleny Abakanowicz. Energicznie kroczące bezgłowe postacie tworzą integralną całość. Instalacja pochodzi z kolekcji słynnego amerykańskiego aktora Robina Williamsa (Oscar za rolę psychoanalityka w „Buntowniku z wyboru”), zmarłego tragicznie przed pięciu laty oraz jego drugiej żony Marshy.

Wykonane z brązu obiekty powstały w 1999 roku w odlewni w Bolonii pod okiem autorki. W tym samym roku, gdy były prezentowane w Marlborough Gallery w Nowym Jorku, kupili je Williamsowie.

Według relacji ich córki Zeldy Williams, Robin Williams podążał za instynktem w wyborze obiektów do kolekcji, a uwagę Marshy Williams zwracały prace, które przemawiały do niej pod względem estetycznym.

Dwa lata po zakupie, Magdalena Abakanowicz odwiedziła posiadłość Williamsów by obejrzeć tam swój rzeźbiarski tłum. Spotkanie Abakanowicz z Williamami dokumentuje wielkoformatowe zdjęcie wkomponowane w obecną przedaukcyjną wystawę.

Tłumy postaci Magdaleny Abakanowicz, przypominające odciski ciała człowieka, to jeden z charakterystycznych powracających wątków jej sztuki. Artystka tworzyła je od 1986 roku. początkowo z juty, a z czasem w brązie, potem w betonie. Jak tłumaczyła: „Było kilka przyczyn pojawienia się bezgłowego tłumu. Wiara, że sztuka nie jest dekoracją, a wyznaniem, konfrontacją, ostrzeżeniem. Przerażająca świadomość tłumu – który jak bezgłowy organizm niszczy lub wielbi na komendę…”

Sztuka Abakanowicz doceniana jest na całym świecie. W 2020 rok londyńska Tate Modern pokaże wystawę poświęconą całej twórczości Magdaleny Abakanowicz.

Drugim hitem nachodzącej aukcji Desa Unicum (29 października) będzie unikalna XIX-wieczna rzeźba Antonio Canovy „Tancerka z palcem na brodzie”, której wartość szacowana jest na 8 mln złotych. Dzieło jednego z najsławniejszych europejskich rzeźbiarzy wraca ponownie na rynek po 13 latach.

Klasycyzująca rzeźba w białym marmurze, datowana na lata 1806-15, oddaje delikatność, piękno ciała i harmonię ruchów tańczącej kobiety.

Wystawa „Rzeźba i Formy Przestrzenne” w Domu Aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie przy ul. Pięknej 1A trwa do 29 października; aukcja 29 października o godz. 19

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA