fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

O Zamku multimedialnie

Wciąganie hełmu na Wieżę Zegarową, VII 1974 Fot. Stefan Sadowski
materiały
Wystawa „Zniszczenia i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie” jest znów dostępna dla widzów. W nowej aranżacji opowiada atrakcyjnie o jego historii, wykorzystując filmy i multimedia.

Pierwsza odsłona tej ekspozycji odbyła się w 2012 roku. - Już wówczas wprowadziliśmy nowy sposób prezentacji, przygotowany szczególnie z myślą o młodzieży – przypomina kustosz Bożena Radzio.  Pracując nad nią wielokrotnie pytaliśmy młodych ludzi, czy znają historię Zamku, czy wiedzą, jak to miejsce wyglądało, zanim go odbudowano. I wtedy uznaliśmy, że bardzo potrzebny jest krótki komentarz, wprowadzający do historii w sposób reporterski. W archiwum mieliśmy bogaty materiał faktograficzny i filmowy, więc stworzyliśmy narrację multimedialną, która budzi emocje i cieszy się popularnością.

Wystawa mieści się w trzech salach zamkowych piwnic o powierzchni około 350 m kw. Wielkoformatowe ekrany z dynamicznymi krótkimi filmami poszerzają przestrzeń, dając wrażenia panoramiczne. Historia opowiadana jest w nich przede wszystkim przez ludzi, którzy ją tworzyli.

W pierwszej sali poznajemy mieszkańców Zamku  od XIV wieku do wybuchu II wojny, m.in. Książąt Mazowieckich, Zygmunta III Wazę, Sasów i Stanisława Augusta Poniatowskiego. A także uczestniczymy w przełomowych momentach dziejów związanych z Zamkiem, takich, jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja, czy posiedzenia władz odrodzonej II Rzeczpospolitej. Ta projekcja jest pełna barw, podkreślających splendor architektury i zamkowych wnętrz.

W drugiej sali na ekranach oglądamy czarno-białe dokumenty, przywołujące dramatyczne chwile z wojennych dziejów miasta i Zamku: bombardowanie i pożar Zamku 17 września 1939, akcję ratowania zbiorów przez polskich muzealników i ostateczne zniszczenie Zamku Królewskiego przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.

Trzecia, ostatnia część ekspozycji przedstawia historię powojenną Zamku i to jej aranżacja znacznie się zmieniła. - W tej najbardziej radosnej sali opowiadamy na nowo o dziele odbudowy, prezentując całkowicie nową filmową narrację – mówi p.o. dyrektor Przemysław Mrozowski.

Konwencja zbliża ją do filmów z poprzednich sal, czyli działa przede wszystkim bardzo silnie  na emocje. Realizacja przywołuje długie starania o odbudowę środowiska skupionego wokół  prof. Stanisława Lorentza,  blokowane przez komunistyczne władze aż do przełomowego 1971 roku, gdy wreszcie wydano na nią zgodę. Tego samego roku położono pierwszą cegłę; w 1973  zatknięto wiechę na dachu Zamku; w 1974 zamontowano hełm na Wieży Zegarowej, a w 1984  udostępniono Zamek publiczności. Film oddaje skalę społecznego zaangażowania w ideę odbudowy, która zjednoczyła wszystkich Polaków.

W tej samej sali można także posłuchać nagranych wypowiedzi ludzi szczególnie związanych z powojenną historią Zamku Królewskiego: prof. Jana Bogusławskiego, prof. Jana Zachwatowicza, czy jego wieloletniego dyrektora prof. Andrzeja Rottermunda. A interaktywne multimedia pozwalają włączyć się także widzom w akcję odbudowy Zamku.

Otwarciu nowej ekspozycji towarzyszy inauguracja projektu zbierania materiałów do Archiwum Mówionego Odbudowy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA