fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

"Wyczyn polskich bohaterów". Światowe media o Nanga Parbat

AFP
Elizabeth Revol została uratowana przez polskich himalaistów. Akcję ratunkową na Nanga Parbat opisują światowe media.

Członkowie wyprawy na K2 wyruszyli na pomoc Francuzce Elisabeth Revol i Polakowi Tomaszowi Mackiewiczowi. Himalaiści nie byli w stanie o własnych siłach zejść do bazy.

Denis Urubko i Adam Bielecki na wysokości 6100 metrów znaleźli Elisabeth Revol. Z bazy wspierali ich dwaj inni himalaiści - Piotr Tomala i Jarosław Botor.

Ratownicy dotarli do Francuzki dwukrotnie szybciej niż zakładali. Po ciemku, przy temperaturze -40 stopni wspinali się po trudnej technicznie trasie. 

Z powodu trudnych warunków pogodowych nie mogli kontynuować swojej akcji. Na wysokości 7200 metrów pozostał Tomasz Mackiewicz. Z Polakiem od dwóch dni nie ma kontaktu.

Heroiczną akcję himalaistów opisują polskie i zagraniczne media. O bolesnej decyzji, by nie iść dalej, pisze brytyjski "The Guardian".

Francuski "Le Figaro" podkreśla, że akcja ratunkowa była niezwykle niebezpieczna. "Le Monde" dodaje, że kontynuowanie akcji wiązałoby się z niemal pewnym ryzykiem śmierci ratowników.

 

O heroicznej akcji pisze "Asia Times". O "polskich bohaterach" informuje hiszpańska "Marca". Niemiecki "Deutsche Welle" określa czwórkę ratowników jako "elitę wspinaczy". O bohaterskiej akcji informuje również swoich czytelników "La Gazzetta dello Sport". Zdaniem włoskiego dziennika akcja na Nanga Parbat przejdzie do historii himalaizmu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA