fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Francja: Lekarze zarabiają na imigrantach

123RF hxdbzxy
Francuskie ministerstwo zdrowia zajęło się sprawą lekarzy, którzy pobierali od imigrantów opłaty za wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia, neizbędnego do ubiegania się o prawo pobytu.

Sprawę nagłośniła jedna z francuskich organizacji pozarządowych.

Według francuskiego prawa obcokrajowcy ubiegający się o prawo pobytu w tym kraju mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną, którą finansują dwie organizacje pańśtwowe.

Obywatele Francji z kolei za opiekę płacą minimalną kwotę, a resztę pokrywa ubezpieczalnia lub dodatkowe, prywatne ubezpieczenie sanych Francuzów.

Tymczasem okazało się, że część lekazry pobiera od imigrantów dodatkowe pieniądze za wizytę i wystawiane zaświadczenia. Zwykła wizyta u takiego lekarza kosztuje ok. 20 euro, zdarzają się jednak tacy, którzy pobierają nawet 80 euro. W przypadkach dotyczących bardziej skompoliowanych diagnoz imigranci za taką wizytę musieli płacić nawet kilkaset euro.

Sprawa została ujawniona po tym, jak hepatolog z jednego ze znanych paryskih szpitali został zawieszony za pobieranie nielegalnych opłat.

Jedna ze świadczących w sprawie imigrantek, która za zważenie i zmierzenie ciśnienia  - bez takiego zaświadczenia nie mogła się ubiegać o stały pobyt we Francji - musiała zapłacić 90 euro. 

 

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA