fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Prezes Shella: cena ropy nieprzewidywalna

Ben van Beurden, prezes Shell
Bloomberg
Prezes holenderskiego koncernu naftowego Shell uważa, że teraz nie da się przewidzieć, kiedy ceny ropy znów zaczną rosnąć.

Ben van Beurden powiedział w rozmowie z serwisem BBC, że rynek ropy jest bardzo "niestabilny" i mocno zależy od podaży oraz popytu. Zapytany przez dziennikarza wprost, ile według niego będzie kosztować ropa w najbliższych miesiącach, prezes Shella odpowiedział: "Szczerze mówiąc to nie wiem".

Obecnie średnia cena za baryłkę ropy to 50 dol. To połowa zeszłorocznej. Według prognoz analityków Goldman Sachs, może ona wkrótce jeszcze spaść nawet do 20 dol.

Ben van Beurden uważa, że tania ropa wcale nie zachęci konsumentów do kupowania jej więcej, tak jak jest to w przypadku innych dóbr konsumpcyjnych. - Ludzie nie będą jeździć do pracy dwa razy dziennie, tylko dlatego, że benzyna jest tania - podkreślił prezes Shella, dodając, że nad zahamowaniem spadku cen ropy muszą wspólnie pracować i USA i OPEC.

Van Beurden przyznał, że niska cena ropy ma wpływ na działalność koncernu, który zdecydował się na oszczędności, w tym na zwolnienia: 6,5 tys. osób straciło pracę.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA