fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Particular Garnacha

Rzeczpospolita
Czym jest wino?

Dla Neel Burton i Jamesa Flewellena, autorów słynnej książki „The Concise Guide to Wine & Blind Tasting" to napój, który: „zawiera śladowe ilości wielu kwasów organicznych, estrów, cukrów, alkoholi i innych cząsteczek. Tak naprawdę, wino jest jednym z najbardziej złożonych napojów: produktem danej gleby, klimatu i rocznika, przetworzonym przez grzyby w procesie prowadzonym według określonej kultury, wizji oraz czyichś konkretnych umiejętności". Wygląda więc na to, że istnieje praktycznie nieograniczona liczba kombinacji tego trunku. Niektórzy twierdzą wręcz, że nie ma dwóch identycznie smakujących butelek wina. Dziś sprawdzimy, co wychodzi z następującej układanki: szczep garnacha, klimat hiszpańskiej Aragonii i 70 lat winiarskiego doświadczenia.

Aragonia to jedna ze wspólnot autonomicznych, których jest w Hiszpanii 17. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju – z jednej strony sąsiaduje z Katalonią, na południu – z Walencją, a nad sobą ma już terytorium Francji. W skład wspólnoty wchodzą trzy prowincje – Saragossa, Huesca oraz Teruel. Główne aragońskie regiony winiarskie to Somontano u stóp Pirenejów, Calatayud w południowo-zachodnim rogu prowincji Saragossa, następnie nieco w górę – sucha jak wiór apelacja Campo de Borja oraz Carinena w środkowej części Aragonii. I tu się zatrzymujemy.

Denominación de Origen Carinena ustanowiono w 1932 roku, co oznacza, że jest to jedna z najstarszych oficjalnie wydzielonych apelacji w Europie. Jednak sama miejscowość została założona przez starożytnych Rzymian, którzy nazwali ją Carae. I z tych właśnie czasów pochodzą wzmianki o miejscowym winie, chętnie pijanym po zmieszaniu z miodem.

Drugim elementem naszej łamigłówki jest winorośl. A garnacha to mocny i odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne szczep rosnący w wielu krajach na świecie. Być może lepiej kojarzycie go jako grenache, jak zwą odmianę we Francji, gdzie uprawia się jej najwięcej. Najbardziej charakterystyczna cecha garnachy – soczysta owocowość spod znaku truskawek, malin i wiśni – może mieć wyraz bardzo łagodny lub być wzbogacona o zadziornie szczypiące w język taniny. To już zależy od winemakera.

I tu pora na kilka słów o producencie. Bodegas San Valero powstała w 1944 roku z inicjatywy 66 winogrodników, którzy postanowili zjednoczyć siły. Chwali się, że w latach 60. XX wieku była pierwszym z aragońskich zakładów, które wprowadziły butelkowanie wina. Obecnie ma ponad 700 członków. W poszukiwaniu coraz nowszych i doskonalszych technik produkcji, San Valero nie zapomina jednak o korzeniach. Wyrazem tego jest między innymi jedna z linii win – Particular.

Ma się ona kojarzyć z trunkami produkowanymi na samym początku firmy – na niewielką skalę i wyłącznie dla właścicieli San Valero. Dlatego na etykiecie widzimy graficzne symbole, jakimi niegdyś wspólnicy oznaczali swoje beczki, by móc je zidentyfikować. W przypadku Particular Garnacha to czarny krzyż na białym tle.

Przejdźmy do degustacji. Wino intensywnie pachnie dojrzałymi czerwonymi owocami. Ma głęboki wiśniowo-fioletowy kolor. Skoncentrowane i harmonijne w smaku, finiszuje długo i przyjemnie. Jeśli jeszcze się wahacie, czy sięgnąć po Particular Garnacha – dodam, że ma ono międzynarodową rekomendację w postaci złotego medalu zdobytego w konkursie „Grenaches de Monde" w lutym tego roku.

Jerzy Mazgaj, założyciel delikatesów Alma, miłośnik cygar, dobrych trunków i wybornej kuchni

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA