fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Szczoteczka soniczna czy elektryczna - która lepsza? Jaką wybrać?

Biały hollywoodzki uśmiech to marzenie niejednego z nas. Zazdrościmy Amerykanom ich pięknych, olśniewających zębów – trzeba jednak przyznać, że przysłowiowy american smile nie wziął się z niczego.

Mieszkańcy USA bardzo dbają o własne uzębienie – zarówno pod kątem jego zdrowia, jak i estetyki. Polacy niestety nie zawsze mają po drodze do dentysty... Na szczęście, ten trend się zmienia. Coraz częściej zwracamy uwagę na regularne wizyty u stomatologa, oraz wypróbowujemy takie nowości jak pasta z aktywnym węglem czy soniczna szczoteczka do zębów. Nie zawsze jednak wiemy co w naszym przypadku jest najlepsze i mamy problem z wyborem. Jak dbać o zęby? Szczoteczka elektryczna czy soniczna? Warto przyjrzeć się dokładnym porównaniom!

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna z pewnością czyni życie znacznie mniej skomplikowanym. Choć zęby i jamę ustną czyści się nią tak samo jak szczoteczką tradycyjną, to cały wysiłek włożony zazwyczaj w szczotkowanie szczoteczka elektryczna wykonuje za nas. Co więcej, praca ta jest wykonana dokładniej. Elektryczna szczoteczka do zębów, jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana elektrycznie, więc potrzebuje podłączenia do gniazdka elektrycznego, by się naładowała. Rączka szczoteczki jest stała, natomiast główkę należy wymieniać średnio co dwa miesiące. Istnieje kilka typów szczoteczki elektrycznej: rotacyjna, obrotowo pulsacyjna czy oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjna. Obroty pierwszej kierują się raz w lewo, raz w prawo; drugiej – dodatkowo dociskają szczoteczkę do zębów. Trzeci typ porusza się również w górę i w dół. Niektóre szczoteczki wyposażone są w czujniki dociskania lub przeznaczone specjalnie dla zębów wrażliwych czy osób mających problemy z dziąsłami. Można dokupić również specjalną końcówkę, która pomoże oczyścić język – w ten sposób zadbamy o kompleksową higienę jamy ustnej przy pomocy jednego urządzenia.

Działanie szczoteczki sonicznej

Nie aż tak odmiennym typem codziennego narzędzia ułatwiającego dbanie o zdrowy i piękny uśmiech, jest szczoteczka soniczna. Podobieństwo jest zrozumiałe: szczoteczka soniczna może być uznawana za podtyp szczoteczki elektrycznej. Choć wynaleziona została już pod koniec osiemdziesiątych, wciąż przez niektórych specjalistów uważana jest za najbardziej nowoczesny rodzaj szczoteczki – potwierdzają to certyfikaty Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków. Oczywiście, przez ostatnie trzydzieści lat szczoteczka soniczna nieco się zmieniła, forma stosowania pozostaje jednak w dużej mierze ta sama.

Szczoteczka soniczna generuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Oczyszczają one zęby z resztek jedzenia i przebarwień. Ten rodzaj szczoteczki napędzany jest baterią akumulatorową, którą co jakiś czas trzeba podładować. Soniczna szczoteczka do zębów wytwarza fale dźwiękowe, które pobudzają jej włókna i pobudzają mieszaninę śliny i pasty do zębów. Tworzące się w wyniku tego działania bąbelki znacznie lepiej rozpuszczają brud i bakterie, które znajdują się w jamie ustnej. Szczoteczki soniczne dokładniej oczyszczają również dziąsła i język. Przeważnie jest też wyposażona w kilka trybów czyszczenia – pulsacyjny, który masuje dziąsła, tradycyjny lub tryb soft, zalecany osobom z wrażliwymi dziąsłami. Podobnie jak tradycyjne szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne posiadają też często czujnik nacisku. Niektóre modele są także wyposażone w licznik zużycia – końcówkę szczoteczki sonicznej również powinno się bowiem zmieniać raz na około trzy miesiące.

Szczoteczka elektryczna i soniczna - porównanie

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Wiele zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto przyjrzeć się dwóm szczoteczkom marki Oral-B: GENIUS 10000N, uważaną za ich najlepszą szczoteczkę elektryczną, oraz Pulsonic Slim Luxe 4200, wiodącą wśród szczoteczek sonicznych. Obydwa modele posiadają wbudowany timer, który mierzy dokładny czas szczotkowania zębów. Każda z nich ma również kilka trybów czyszczenia do wyboru: w szczoteczce sonicznej Pulsonic Slim Luxe 4200 są to trzy tryby do wyboru, a w szczoteczce elektrycznej GENIUS10000N– aż sześć. Szczoteczka elektryczna ma też czujnik siły nacisku i potrafi wykrywać położenie, co sprzyja dokładniejszemu oczyszczeniu wszystkich zakamarków jamy ustnej. Natomiast szczoteczka soniczna, dzięki swojemu smukłemu, długiemu kształtowi oraz etui podróżnemu, doskonale nadaje się do stosowania w trasie. Przydatny jest tu również akumulator, którego czas pracy sięga aż czternastu dni. Szczoteczka elektryczna również posiada etui podróżne – oraz uchwyt na smartfon. Przy wyborze typu szczoteczki musimy zatem ocenić na czym najbardziej nam zależy i która bardziej pasuje do naszego stylu życia. Warto także pamiętać, że niektóre ich funkcje są tożsame lub bardzo podobne – ze względu na pokrewieństwo zastosowanej technologii. Z pewnością obydwa te modele Oral-B mogą pochwalić się bardzo nowoczesną główką szczoteczki, która perfekcyjnie doczyszcza trudne do utrzymania w higienie zakamarki jamy ustnej.

Dowiedz się więcej: co należy wziąć pod uwagę przed zakupem szczoteczki elektrycznej?

Oral-B GENIUS 10000N

Szczoteczka elektryczna GENIUS 10000N to najnowocześniejszy model tego typu w linii szczoteczek Oral-B. Inteligentny system szczotkowania zapewnia usunięcie do 100 proc. więcej płytki bakteryjnej niż byłoby to możliwe przy stosowaniu szczoteczki manualnej. Bielszy uśmiech jest zauważalny praktycznie od pierwszego użycia GENIUS 10000N – usuwa bowiem przebarwienia powierzchniowe. GENIUS 10000N świetnie komponuje się z aplikacją Oral-B, do której można ją podłączyć. Ta intuicyjna technologia pomaga dbać o zdrowie jamy ustnej wskazując, które miejsca należy jeszcze oczyścić, a które trzeba szczotkować delikatniej – tu na pewno przydaje się czujnik nacisku wbudowany w szczoteczkę. Sześć trybów czyszczenia pozwala w dużej mierze dopasować sposób higieny do naszych potrzeb i upodobań: mamy do wyboru tryb delikatny czy czyszczący dziąsła, ale też tryb wybielający.

Tak zwane inteligentne etui podróżne ładuje za pomocą jednej wtyczki zarówno szczoteczkę GENIUS 10000N, jak telefon – dzięki temu, możesz zapomnieć o rozładowanym nagle akumulatorze w trakcie urlopu. Akumulator litowo-jonowy działa dłużej niż przez cztery tygodnie. Dużym plusem GENIUS 10000N jest jej kompatybilność z różnymi rodzajami końcówek Oral-B: między innymi CrossAction, 3DWhite, Sensi UltraThin, Precision Clean czy Floss Action. To również pomaga nam dobrać sposób stosowania szczoteczki elektrycznej do własnych preferencji. Warto zwrócić uwagę, że pomimo zaliczania GENIUS 10000N do tradycyjnych szczoteczek elektrycznych, technologia zastosowana przy tym modelu jest bardzo nowoczesna: została opracowana w 2017 r. Okrągła główka szczoteczki pracuje jednak nad tym, by również w manualnym oczyszczaniu jamy ustnej GENIUS 10000N pozostał mocnym liderem. Potrójny ruch główki (pulsacyjny, posuwisty i zwrotny) zapewnia, według wyników badań, aż o 27% większą skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej i o 34% większą skuteczność w ograniczaniu problemów z dziąsłami w stosunku do tradycyjnych szczoteczek sonicznych innych marek.

Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4200

Ciekawym wyborem może być również szczoteczka soniczna Oral-B Pulsonic Slim Luxe. Ten model charakteryzuje się wąską, bardzo lekką i dopasowaną do kształtu dłoni rączką, co bardzo podwyższa komfort jej użytkowania. Niewątpliwym plusem Oral-B Pulsonic Slim Luxe jest poprawa stanu dziąseł w cztery tygodnie. Tutaj również można dobrać style szczotkowania: od tradycyjnego, przez delikatny, do wybielającego.

Ponad 31000 wibracji na minutę zapewnia delikatne, acz precyzyjne oczyszczenie zębów. Niewątpliwym plusem szczoteczki sonicznej Oral-B Pulsonic Slim Luxe jest wyposażenie w bogaty zestaw akcesoriów: etui podróżne, dwie końcówki oraz ładowarkę. Te elementy oraz wydajny akumulator zapewniający czternaście dni naładowania, czynią z Oral-B Pulsonic Slim Luxe ciekawą alternatywę podróżną: w trasie może być po prostu wygodnym ekwiwalentem codziennej szczoteczki elektrycznej. Sprzyja temu również design i piękny platynowy kolor szczoteczki sonicznej. Poręczność Oral-B Pulsonic Slim Luxe stwarza z niej naprawdę doskonałego towarzysza podróży, który wystarczająco zadba wówczas o nasze zęby i jamę ustną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA