fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Polak został szefem dużego globalnego koncernu

Jacek Olczak
Philip Morris International
Jacek Olczak objął stanowisko prezesa koncernu tytoniowego Philip Morris International. To pierwszy Polak w historii, który stanął za sterami globalnej firmy, działającej na ponad 180 rynkach i zatrudniającej blisko 73 tys. pracowników z całego świata.

- Jacek Olczak pokieruje dalszą transformacją biznesową firmy, która zapoczątkowała naukowo-technologiczną rewolucję w branży tytoniowej. PMI konsekwentnie dąży do realizacji swojej długofalowej wizji, zgodnie z którą przyszłość ma być wolna od dymu tytoniowego i od papierosów. Mają one ustąpić miejsca produktom bezdymnym, o potencjale obniżonego ryzyka w porównaniu z paleniem tytoniu – czytamy w komunikacie PMI.

Z Jackiem Olczakiem „Rzeczpospolita" rozmawiała pod koniec zeszłego roku, gdy zapadła decyzja, że kilka miesięcy później stanie on na czele PMI. Zapytaliśmy m.in. o to jakie predyspozycje są jego zdaniem potrzebne do tego, by osiągnąć sukces zawodowy. - Pyta pan o predyspozycje? Dzisiaj to jest kwestia tego czy jesteśmy dociekliwi, ciekawscy, czy chcemy się czegoś dowiedzieć, coś zrozumieć. Potrzebny jest przede wszystkim pęd do tego, żeby czegoś się nauczyć. I ten pęd musi nam towarzyszyć przez całą karierą, bo w kółko trzeba się czegoś uczyć. Jeśli ktoś jest na to gotowy, to ma szanse – odpowiedział nowy prezes Philip Morris International.

- Dziś czytam o bitcoinach, o sztucznej inteligencji i mnóstwie innych rzeczy, których nie mogli mnie nauczyć na studiach, bo ich wtedy nie było. Dobry lekarz musi znać najnowsze leki, a nie serwować pacjentowi zioła, bo tego nauczył się wiele lat temu. Wiele osób niszczy swoje kariery, bo się nie rozwija. Gdy zaczynałem pracę na arkuszach kalkulacyjnych, był Lotus 123. Z czasem musiałem przejść na Excela. Gdzie byłbym dzisiaj, gdybym powiedział: nie pójdę w tego Excela, zostaję w Lotusie? Dziś co chwila pojawia się nowe oprogramowanie i musimy się do tego dostosowywać, podążać za tym. Gdy więc patrzę na pracowników, którzy robią kariery, to widzę, że ich wiedza z roku na rok przyrasta. To są też ludzie, którzy są otwarci na zmiany. Motorem rozwoju i postępu jest to, że dziś zaczynam kwestionować to, co robiłem wczoraj, bo wczoraj nie wiedziałem tego, co wiem dzisiaj – tłumaczył.

Pochodzący z Łodzi Jacek Olczak ma za sobą bogatą karierę w strukturach Philip Morris International. Do firmy dołączył 28 lat temu, w 1993 r. Pracował na stanowiskach finansowych i kierowniczych w całej Europie, pełniąc funkcję dyrektora zarządzającego w Polsce oraz w Niemczech. Był prezydentem PMI na region Unii Europejskiej. W 2012 r. objął stanowisko dyrektora finansowego. Od 2018 r. pełnił funkcję prezesa ds. operacyjnych (COO). W pierwszych dniach maja 2021 r., podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PMI, objął stanowisko prezesa. Z wykształcenia jest magistrem ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA