fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Rzepliński: Zareagowałem jednym mocnym słowem

prof. Andrzej Rzepliński
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Jeśli do Trybunału Konstytucyjnego trafią ludzie takiej konduity, to lepiej ten organ rozwiążmy - tak informację o kandydatach PiS do TK skomentował były prezes Trybunału Andrzej Rzepliński.

- Zareagowałem mocnym słowem - odpowiedział Rzepliński na pytanie, jak przyjął informacje o kandydatach PiS do TK - Krystynie Pawłowicz, Stanisławie Piotrowiczu i Elżbiecie Chojnie-Duch.

Czytaj także: Apolityczna sędzia Pawłowicz, bezstronny sędzia Piotrowicz

Nazwiska kandydatów podał dziś szef klubu PiS Ryszard Terlecki. - To zasłużeni i kompetentni kandydaci - przekonywał.

- To ordynarny zamach konstytucyjny - skomentował Andrzej Rzepliński. - Równie dobrze PiS mogło uchwalić poprawkę do konstytucji, że partia jest przewodnią siłą narodu - mówił zirytowany profesor.

Zdaniem Rzeplińskiego obecność w TK Pawłowicz, Piotrowicza i Chojny-Duch oznacza "kompletną destrukcję państwa konstytucyjnego".

- Śmiertelny cios zadany rządom prawa. Idziemy w kierunku państwa mafijnego, w którym rządzi nie wiadomo kto - mówił były prezes TK.

Rzepliński ocenił, że Krystyna Pawłowicz nie kandydowała do Sejmu, bo obawiała się, że wyborcy jej nie poprą. Elżbieta Chojna-Duch zeznając przed komisja ds. wyłudzania VAT składała nieprawdziwe zeznania, zaś przeszłość Stanisława Piotrowicza jest wszystkim znana. - Do Trybunału Konstytucyjnego powinny trafiać osoby nieskazitelne. Jeśli trafią tam osoby takiej konduity, to lepiej ten organ rozwiązać - uważa profesor.

Zaapelował, aby demokratyczni posłowie poprzedniej i kolejnej kadencji zebrali się jeszcze w tym tygodniu i przeforsowali projekt ustawy, w którym byłby zapis mówiący o tym, że sędziów TK wybierają obie izby parlamentu większością 2/3 głosów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA