fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

52 razy startowała w konkursach. Została prezesem sądu w Wałbrzychu

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa, Jerzy Dudek
W tym tygodniu Ministerstwo Sprawiedliwości powołało 20 nowych prezesów sądów. Wśród nich jest Magdalena Mroczkowska, która 52 razy startowała w konkursie na sędziego. Teraz została prezesem sądu w Wałbrzychu.

Resort sprawiedliwości poinformował, że "kontynuuje przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 w kolejnych apelacjach". Podano, że analiza "czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy wykazała w wielu przypadkach niską efektywność". W związku z tym - zaznaczono - zmiany na stanowiskach prezesów i wiceprezesów przeprowadzono "w celu zwiększenia efektywności sądów".

Informacja o zmianie na stanowisku prezesa dotarła do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu 18 grudnia. Z wiadomości wynikało, że ze stanowiskiem żegna się prezes Aleksandra Abramowska-Podlińska. Jej kadencja kończyła się w listopadzie 2018 roku. Ministerstwo nie tłumaczyło swojej decyzji.

Nowym prezesem sądu została Magdalena Mroczkowska. Sędziowie nie kryli zaskoczenia tą decyzją, ponieważ Mroczkowska jest sędzią od lutego 2016 roku. Sędzią została po 10 latach asystentury. Do konkursu podchodziła 51 razy. Sukcesem zakończyła się 52. próba.

Większe uprawnienia ministra

12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. 

Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia.

Źródło: Gazeta Wyborcza
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA