fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo dyscyplinarne

Prof. Łętowska o decyzji SN w sprawie sędziego Tulei: czuję wielki gniew

Ewa Łętowska
Ewa Łętowska
tv.rp.pl
- Cóż, "welcome in the club" tych bezprawnie zawieszonych, jak sędzia Beata Morawiec czy Paweł Juszczyszyn - powiedziała prof. Ewa Łętowska, sędzia TK i NSA w stanie spoczynku oraz pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich, komentując decyzję Izby Descyplinarnej SN dotyczącą sędziego Igora Tuleyi.

- Ten sposób działania staje się znakiem firmowym Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. To jest przede wszystkim zbrodnia na prawniczym rozumie. Gdybym ja sądziła w takiej sprawie, to nie ośmieliłabym się choćby tknąć tego, co dotyczy władzy i swobody orzekania sędziego - mówiła w rozmowie z Onetem prof. Łętowska.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w II instancji zdecydowała dziś, że uchyli immunitet sędziemu Igorowi Tuleyi. Obniżyła mu też wynagrodzenie o 25 proc., bo po decyzji o uchyleniu immunitetu sędzia "z automatu" zostaje zawieszony w obowiązkach służbowych - nie może orzekać.

Czytaj także:

Tuleya zapowiada, że i tak będzie próbował pracować. Deklaruje też, że nie zamierza stawić się na przesłuchanie w prokuraturze.

- Czy to skandal? Bez wątpienia, ale to słowo zbyt łatwe. To jest przede wszystkim zbrodnia na prawniczym rozumie - mówi. - Gdybym ja sądziła w takiej sprawie, to nie ośmieliłabym się choćby tknąć tego, co dotyczy władzy i swobody orzekania sędziego - podkreśla prof. Łętowska. - Nie do pomyślenia jest to, że sędziego pozbawia się immunitetu za rzecz, co do której pozostaje suwerenny, czyli za wydane orzeczenie. Poszliśmy na manowce. Ja po tej decyzji czuję, powiem to wprost, wielki gniew - kwituje sędzia Łętowska.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA