fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Małpa w nazistowskim mundurze, kozy i swastyki. Jest śledztwo

Youtube
Prokuratorzy wszczęli śledztwo w związku z występami cyrku z Iżewska w Udmurcji. W programie cyrku znalazły się występy małpy ubranej w nazistowski mundur i kóz, owiniętych flagami ze swastyką. Program zamówił Rosyjski Kościół Prawosławny, jako symbol "odrzucenia nazizmu".

Według oświadczenia udmurckiej prokuratury, śledczy natknęli się na nagrania z występu podczas monitorowania internetu. Ponieważ zauważyli nazistowskie symbole, śledztwo wszczęli z urzędu.

Rosyjskie prawo zabrania publicznego prezentowania symboli nazistowskich.

Kościół prawosławny, który ten występ zamówił, broni spektaklu.

Twierdzi, że występ miał być "symbolem nie tylko zwycięstwa nad faszyzmem, ale także odrzucenia i potępienia ideałów hitlerowskich Niemiec".

Cerkiew uzasadnia, że w tym przypadku prezentacja symboli jest uzasadniona podpisanym w marcu 2020 przez Władimira Putina rozporządzeniem, które zezwala na eksponowanie nazistowskich symboli pod warunkiem, że "są one wyrazem negatywnego stosunku do tej ideologii".

Państwowy Cyrk Udmurcji także broni pokazu. Menedżer cyrku Elena Krasnowa uważa, że obrazy zwierząt, które pojawiły się w sieci, są "wyrwane z kontekstu". 

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA