fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Putin przyjął dymisję ostatniego gubernatora wybranego za Jelcyna

The Council of the Federation of the Federal Assembly of the Russian Federation / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o dymisji gubernatora obwodu biełgorodzkiego Jewgienija Sawczenki - poinformowało biuro prasowe Kremla. Polityk sprawujący urząd od 27 lat sam zrezygnował ze stanowiska. Był ostatnim gubernatorem, wybranym jeszcze za czasów prezydenta Borysa Jelcyna.

70-letni Jiewgienij Stiepanowicz Sawczenko zarządza obwodem biełgorodzkim od 1993 roku. Ostatni raz wygrał wybory gubernatorskie we wrześniu 2017 roku, uzyskując 69,29 proc. głosów.

Sawczenko zrezygnował ze stanowiska nieoczekiwanie, po wyborach regionalnych 13 września. Poinformował, że zdecydował się zwolnić urząd przed zakończeniem kadencji, ponieważ został wybrany do Dumy Obwodowej w Biełgorodzie. Dodał, że wysłał na Kreml pismo z rezygnacją i zarekomendował na swoje stanowisko dotychczasowego wicegubernatora Denisa Bucajewa.

We wtorek Duma Obwodowa zagłosowała za usunięciem Sawczenki ze stanowiska i zgodnie z jego rekomendacją zatwierdziła Bucajewa jako tymczasowego gubernatora. Następnie posłowie jednogłośnie powołali Sawczenkę na członka Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, w której skład wchodzi po dwóch reprezentantów z każdej większej jednostki terytorialnej kraju. Niedługo później na stronie Kremla pojawił się dekret o dymisji Sawczenki.

Źródło: rp.pl/ interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA