fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Kreml nie chce publikacji rozmów Trump-Putin

Demokraci w Izbie Reprezentantów wszczęli formalne śledztwo w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa, który został oskarżony o ubieganie się o zagraniczną pomóc w celu oczernienia Joe Bidena, potencjalnego rywala w wyborach
AFP
Po opublikowaniu zapisu dialogu prezydentów USA i Ukrainy rzecznik Kremla wyraził nadzieję, że rozmowy Donalda Trumpa i Władimira Putina nie zostaną ujawnione.

Trump został oskarżony o ubieganie się o zagraniczną pomóc w celu oczernienia potencjalnego rywala, byłego wiceprezydenta Joe Bidena, ubiegającego się z ramienia Partii Demokratycznej o nominację prezydencką przed wyborami w 2020 roku.

W rozmowie z Zełenskim Trump zwrócił się o zajęcie się śledztwem wobec syna Bidena, Huntera. Gdy Joe Biden jako wiceprezydent wzywał do zdymisjonowania ukraińskiego prokuratora generalnego, który zlecił śledztwo w sprawie korupcji w ukraińskiej firmie gazowej Burisma Holdings, w radzie nadzorczej spółki zasiadał Hunter Biden.

Pytany o publikację zapisu rozmowy Trumpa z Zełenskim rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow ocenił, że ujawnienie treści rozmowy było "dość niezwykłe". Rzecznik dodał, iż strona rosyjska ma nadzieję, że nie dojdzie do opublikowania zapisów rozmów Trumpa z prezydentem Władimirem Putinem, ponieważ relacje obu państw i bez tego są obarczone wieloma problemami.

Rzecznik Kremla zaznaczył, że rozmowy przywódców państw z reguły opatrzone są klauzulą tajności i nie są publikowane.

Pytany, czy na prośbę Stanów Zjednoczonych Kreml zgodziłby się na ujawnienie stenogramów rozmów Putina Pieskow stwierdził, że każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, w związku z tym nie można udzielić odpowiedzi o charakterze ogólnym. Według Pieskowa, nikt nie zwrócił się do Kremla z podobną prośbą.

Źródło: rp.pl / AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA