fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rolnictwo

ASF: Polska się zastanawia, Francja i Niemcy strzelają do dzików i budują płoty

Adobe Stock
Planowane polowania na dziki w Polsce wywołały ogromne protesty społeczne. Tymczasem inne kraje europejskie w obliczu zagrożenia ASF nie mają wątpliwości. Francja utworzy strefę bez dzików na granicy z Belgią.

Absolutnie rekordową liczbę dzików upolowali w ostatnim roku Niemcy. Teraz o planowanym polowaniu na dziki informuje Francja, która wystrzela wszystkie dziki w strefie wzdłuż granicy z Belgią, w próbie uniknięcia wybuchu Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie swojego kraju – poinformowało w poniedziałek francuskie ministerstwo rolnictwa, po tym, jak w Belgii wykryto kolejne przypadki ASF u dzików w pobliżu granicy z Francją.

- Potwierdzenie dwóch przypadków ASF u dzików 9 stycznia 2019 r. w Belgii, w odległości około kilometra od granicy, pozostawia nasz kraj bardziej niż kiedykolwiek narażonym na poważne ryzyko dla chowu trzody chlewnej – informował francuski resort rolnictwa, cytowany przez agencję Reuters. Urzędnicy podkreślają, że kraj jest obecnie na maksymalnym poziomie ryzyka. Francja w ciągu kilku najbliższych tygodni stworzy strefę wolną od dzików na obszarze kilku kilometrów od granicy z Belgią, w ciągu kilku dni powstanie też płot na granicy.

O rekordowych polowaniach na dziki informował też niemiecki związek myśliwych. W tym kraju polowania także nie wywołują kontrowersji, jak informuje biuro prasowe niemieckiej ambasady w Warszawie, polowania na dziki jest w Niemczech raczej powszechnie akceptowane. Według niemieckiego Ministerstwa Żywności i Rolnictwa, Niemcy dążą do możliwie jak największej redukcji liczebności dzików, jednak nie do zera. Resort rolnictwa szacuje, że z roku na rok zmniejszą liczbę tych zwierząt o ok. 25 – 30 proc.

W ubiegłym roku ze względu na zapobieganie rozwoju Afrykańskiego Pomoru Świń – myśliwi upolowali w Niemczech absolutnie rekordową liczbę 836 tys. zwierząt. Jednak polowania na te zwierzęta od lat mają dużo większy wymiar niż w Polsce. O ile w Polsce w sezonie 2015/16 plan łowiecki przewidywał upolowanie 310 tys. zwierząt, to w Niemczech – dwa razy więcej, 610 tys., w sezonie 2016/17 odstrzelono tam 590 tys. dzików, a w Polsce – 282 tys.

Dodatkowo, władze landu Meklenburgii, sąsiadującej z polskim województwem zachodniopomorskim, przygotowały elektryczny płot, który zostanie zainstalowany w rejonie, w którym (na terenie Niemiec) zostaną wykryte dziki zarażone ASF. W odróżnieniu jednak od polskiego płotu, na który rząd zamierzał wydać 300 mln zł, koszt niemieckiego ogrodzenia wynosi 50 tys. euro, czyli ok. 230 tys. zł.

- Władze tego landu kupiły płot elektryczny i przechowują go wciąż w magazynie, aby wyizolować epidemię w przypadku wybuchu epidemii ASF na swoim terytorium. Porównywalne procedury doprowadziły do pozytywnych wyników w Czechach i Belgii – informuje regionalne Ministerstwo Rolnictwa i Środowiska z Meklenburgii.

Zarówno Francja jak i Niemcy bardzo poważnie podchodzą do możliwości przeniesienia wirusa ASF na ich terytorium. Mają dużo do stracenia, te dwa kraje, wraz z Hiszpanią, należą do największych producentów wieprzowiny w Unii Europejskiej. Konsekwencje ewentualnego stwierdzenia ognisk wirusa ASF u świń we Francji byłyby odczuwalne na całym unijnym rynku – Francja utraciłaby możliwość eksportu poza Unię Europejską, automatycznie spore ilości mięsa zostałyby na rynku unijnym, co doprowadziłoby do dalszej silnej obniżki cen mięsa – powiedział „Rzeczpospolitej" Grzegorz Rykaczewski, ekspert rynków rolnych w Santander.

Kłopoty Francji to dalsze kłopoty dla europejskich, a więc i Polskich rolników, bo Francja jest dwa razy większym producentem wieprzowiny niż Belgia, która obecnie walczy z ASF i skąd dziki zarażone tym wirusem mogą przejść do Francji. Paryż sprzedał w 2017 r. na rynki krajów trzecich 109 tys. ton wieprzowiny i mieli 5 proc. udziału w łącznym unijnym eksporcie poza Wspólnotę. - Jeśli ASF dotrze do Francji, można się spodziewać, że – podobnie jak w przypadku Polski lub Belgii, takie kraje jak: Chiny, Japonia oraz Korea Południowa wprowadzą zakaz importu francuskiej wieprzowiny – mówi Rykaczewski. Te kraje nie uznają regionalizacji, a sprowadziły w całym 2017 r. ok. 70 tys. ton wieprzowiny z Francji. Jeśli Francja straci eksport poza UE, ponownie spadną ceny wieprzowiny w UE. - Potwierdzeniem tej tezy jest świeży przykład Belgii, która odpowiadała za jedynie 2 proc. eksportu nieprzetworzonego mięsa wieprzowego z UE. Kiedy ASF dotarł do Belgii i ważni odbiorcy mięsa spoza UE nałożyli zakaz importu, Belgia zwiększyła sprzedaż na rynek unijny, co w warunkach wysokiej podaży wywołało obniżkę cen

Tymczasem w Polsce, jeszcze przed początkiem dużych polowań w styczniu, padały oskarżenia o rzeź dzików i spowodowanie katastrofy ekologicznej. Co więcej, obserwujący trwające właśnie polowania ekolodzy informują o braku przestrzeganiu bioasekuracji przez myśliwych. To zaś grozi przeniesieniem wirusa ASF z lasu do gospodarstw.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA