fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

Alimenty na dziecko - poradnik "Rzeczpospolitej"

Alimenty
Adobe Stock
Jak uzyskać alimenty na dziecko? Co decyduje o wysokości świadczenia? Od kiedy i do kiedy należy płacić? Na te pytania w poradniku "Rzeczpospolitej" odpowiada Piotr Świderski radca prawny z Kancelarii Radcy Prawnego Piotra Bogusława Świderskiego.

Kiedy rodzic uchyla się od partycypowania w kosztach utrzymania dziecka, w sprawie takiej konieczne jest orzeczenie sądu. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych wobec dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie i którego majątek nie przynosi dochodów pozwalających na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Wysokość zasądzonych alimentów zależy od kilku konkretnych okoliczności, które zostały wymienione w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a pozwalają dostosować świadczenia alimentacyjne do stanu faktycznego konkretnej sprawy.

Należy rozróżnić pojęcie obowiązku alimentacyjnego, tj. ogólnego, ograniczonego czasowo zobowiązania do alimentowania dziecka, od pojęcia zasądzonych alimentów, tj. skonkretyzowanej kwoty, której płacenie nakazał sąd w wyroku alimentacyjnym albo wyroku rozwodowym.

Zapoznaj się także z innymi poradnikami "Rzeczpospolitej":

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA