fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Radcowie

Lepiej się dogadać niż prowadzić proces przed sądem

123RF
Niestabilne prawo i często zmieniające się przepisy. Według ponad 34 proc.przedsiębiorców głównie to negatywnie wpływa na prowadzenie biznesu w Polsce.

32 proc. prowadzących firmy utyskuje również na jakość legislacji, twierdząc, że rodzime przepisy są skomplikowane, a sposób ich sformułowania niejasny. Na trzecim miejscu wśród elementów mających negatywny wpływ na działalność gospodarczą wymienia się zbyt restrykcyjną aktywność urzędów skarbowych.

Powyższe dane zaprezentowane zostały w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych przez towarzystwo ubezpieczeń ochrony prawnej DAS. Ubezpieczyciel pod koniec sierpnia skierował pytania do ponad 300 małych i średnich przedsiębiorców, próbując się dowiedzieć, czy chcą skorzystać z usług prawników.

Co pokazało badanie? Po pierwsze – jak już wskazano – że biznes niekoniecznie pozytywnie ocenia ojczyste regulacje. Po drugie, że stan prawa skłania firmy do wniosku, iż warto korzystać z profesjonalnych usług prawniczych. To z kolei dobra informacja dla wszystkich radców prawnych i adwokatów. Jak bowiem podkreśla Maciej Bobrowicz, prezes KIRP, z roku na rok rynek usług prawnych jest bardziej konkurencyjny.

– Z każdym miesiącem na rynku pojawiają się nowi gracze – radcy prawni, adwokaci, firmy doradztwa prawnego. Nie zwiększa się popyt na usługi prawne, a niestety ubezpieczenia ochrony prawnej nie cieszą się taką popularnością jak w innych krajach, choćby w Niemczech– zauważa szef radców.

Wnioski płynące z badania napawają go jednak optymizmem. Po pierwsze, blisko 90 proc. ankietowanych przedsiębiorców uważa, że potrzebne jest ubezpieczenie ochrony prawnej oferujące stałą pomoc profesjonalnego prawnika. Badania pokazały jeszcze coś ważnego – większość przedsiębiorców wcale nie oczekuje od prawników prowadzenia spraw w sądzie, wolą zapłacić swojemu prawnikowi to samo wynagrodzenie za doprowadzenie do ugody – zauważa Maciej Bobrowicz.

O innych wnioskach płynących z opracowania oraz o tym, ile przedsiębiorcy są skłonni miesięcznie zapłacić za ubezpieczenie ochrony prawnej, rozmawiać się będzie podczas debaty zorganizowanej w siedzibie KIRP. Wydarzenie, nad którym patronat medialny objęła „Rzeczpospolita", będzie transmitowane o godzinie 14 na stronie RP.pl i kirp.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA