fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Ukraina: operacja „Spirytus", czyli fiskus na tropie samogonu

AdobeStock
Ukraińska służba podatkowa przystąpiła do likwidacji szarej strefy handlu nielegalnym alkoholem. Na początek inspektorzy dopadli 74 strony internetowe oferujące samogon i 280 ton nielegalnej produkcji.

Wadim Melnik, szef ukraińskiego fiskusa (Państwowa Służba Skarbowa - PSS) poinformował, że prowadzi operację „Spirytus”, której efektem powinno być maksymalne wyeliminowanie szarej strefy napojów alkoholowych na Ukrainie.

Inspektorzy podatkowi wspólnie z kierownictwem prokuratury miejskiej w Kijowie znaleźli szereg zasobów internetowych oferujących sprzedaż napojów alkoholowych bez pozwolenia, a w toku czynności procesowych zlikwidowali działalności 74 z nich.

„Jedno z pierwszych znaczących osiągnięć: od początku działalności znaleźliśmy 118 zasobów internetowych, na których prowadzona była nielegalna sprzedaż napojów alkoholowych. W toku dalszych działań 74 z nich zostało zawieszone. Sądy rozpatrują 12 wniosków o zakaz dostępu do prawie 100 stron i zamkniętych grup w sieciach społecznościowych ”- napisał Wadim Melnik.

Wiadomo, że ukraiński fiskus znalazł też nielegalną produkcję napojów alkoholowych i zamknął 12 nielegalnych gorzelni i rozlewni, przechwycił też 162 tony alkoholu i 117 ton napojów alkoholowych bez akcyzy.

Przypomnijmy, że 26 lutego w Państwowej Służbie Skarbowej odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami biznesu i producentami napojów alkoholowych, podczas którego uczestnicy rozmawiali z Wadimem Melnikiem o współpracy w zwalczaniu produkcji i sprzedaży podrabianych alkoholi.

Na Ukrainie, podobnie jak w sąsiedniej Rosji, skala alkoholowej szarej strefy jest ogromna. Zatrudnia tysiące ludzi i sprzedaje, według różnych szacunków, 40-50 proc. całego alkoholu wypijanego rocznie przez Ukraińców.

Pandemia zmieniła sposób sprzedaży samogonu i alkoholowych podróbek. Już nie meliny, ale internet stał się głównym miejscem nielegalnej sprzedaży. Zdaniem ekspertów jest mało prawdopodobne, by PSS poradziła sobie z szarą alkoholową strefą. Bronią jej skorumpowani urzędnicy powiązani z grupami przestępczymi, które od dawna kontrolują ten rynek.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA