fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Mieli być rywalem Starbucksa. Luckin Coffee bankrutuje

Luckin Coffee
Bloomberg
To miał być chiński rywal Starbucksa, ale fałszowanie wyników sprzedaży źle się skończyło. Luckin Coffee wystąpiło o bankructwo w USA i… nie przerywa działalności.

Do amerykańskiego sądu trafił wniosek o upadłość Luckin Coffee, która niegdyś była okrzyknięta chińskim rywalem dla Starbucks. Złożenie wniosku ma ochronić aktywa firmy w USA podczas restrukturyzacji w Chinach. W piątkowym oświadczeniu, cytowanym przez CNN, Luckin Coffee przekazało informację, że wniosek o upadłość ma pomóc w procesie restrukturyzacji i wzmocnić bilans firmy. Sam fakt upadłości nie wpłynie natomiast na codzienną działalność firmy – 3600 kawiarni ma działać normalnie.

Wniosek o upadłość kończy bardzo trudny rok dla firmy. W kwietniu 2020 roku ujawniono, że były dyrektor operacyjny Jian Liu i jego bezpośredni podwładni dopuszczali się „uchybień, w tym sfabrykowania pewnych transakcji”. Proceder miał miejsce od 2019 roku, a kwoty nieistniejącej sprzedaży wynosiły 310 mln dolarów. Miało to wpływ na kurs akcji spółki, która weszła na giełdę w 2019 roku i szybko zyskiwała na wartości, gdyż wydawało się, że jej sprzedaż dynamicznie rośnie. Inwestorzy zakładali wręcz, że Luckin Coffee stanie się godnym rywalem Starbucksa, którego duża część przychodów uzyskiwana jest dzięki chińskim konsumentom.

Jian Liu i CEO Luckin Coffee Jenny Zhiya Qian zostali zwolnieni w maju 2020 roku. Kilka miesięcy później akcje firmy wycofane zostały z giełdy Nasdaq, a Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w grudniu 2020 roku nałożyła na Luckin Coffee karę w wysokości 180 mln dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA