Przemysł spożywczy

UE obniża akcyże na cydr. Będzie taniej?

Polska pod względem produkcji i eksportu jabłek jest światową potęgą. Siłą rzeczy cydr mógłby stać się naszą specjalnością- informuje Onet

Od lat jednak polscy producenci narzekają na bariery prawne, które utrudniają przebicie się do szerszego grona konsumentów - pisze Onet.

Według danych Polskiej Rady Winiarstwa w Polsce, po bardzo dobrych wynikach sprzedaży cydru w roku 2014 czy 2015, w 2016 jego sprzedaż wyhamowała, a w 2017 roku producenci odnotowali dwucyfrowy spadek.

Będą zmiany w przepisach regulujących akcyzę od alkoholu - zapowiedziała Komisja Europejska. Bruksela chce w ten sposób pomóc małym producentom, również tym wytwarzającym cydr. To dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców, którzy od lat czekają, by przebić się ze swoimi trunkami. Problem w tym, że do pełni szczęścia jeszcze sporo brakuje.

Ma być taniej. Przede wszystkim dla małych firm produkujących niskoprocentowe alkohole. Na to liczy Komisja Europejska, która przygotowała projekt dyrektywy w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych.

Źródło: Onet.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL