fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Litwa kupi śmigłowce Black Hawk za amerykańskie pieniądze

Zmontowany w Mielcu śmigłowiec wielozadaniowy Sikorsky S-70i Black Hawk w wersji uzbrojonej. Fot./Andrzej Kiński.
Amerykańskie śmigłowce bojowe Black Hawk zastąpią litewskiej armii radzieckie Mi-8. Kontrakt jest wart 300 mln euro. Część zapłaci Biały Dom.

Litwa kupi sześć śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk, dowiedziała się agencja BNS. Zastąpią radzieckie Mi-8 i będą wykorzystywane w akcjach ratowania i poszukiwań tak przez armię Litwy jak i stacjonujący na Litwie batalion NATO, którym dowodzą Niemcy.

Wilno informuje, że umowa ma zostać podpisana do końca 2020 r a pierwsze maszyny pojawią się na Litwie do końca 2024 r. Jak informuje litewski resort obrony, Biały Dom szuka obecnie możliwości dofinansowania transakcji pieniędzmi z amerykańskiego programu wsparcia bezpieczeństwa.

Nowe śmigłowce Litwa musi kupić, bowiem rezerwy Mi-8 są na wyczerpaniu a ich utrzymywanie staje się za drogie. Maszyny często się psują, a remonty są ryzykowne z powodu trudności z otrzymaniem części zamiennych z Rosji. Natomiast niedawno kupione przez Litwę helikoptery Dauphine przeznaczone głównie do poszukiwań i ratowania raz ochrony środowiska, wykonują inne zadania.

Litwa finalizuje też transakcję zakupu 200 amerykańskich wozów opancerzonych JLTV.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA