Bydgoski trotyl doceniony na kieleckim MSPO

Ubiegłotygodniowy XXVI Salon Obronny po raz pierwszy wyróżnił lidera eksportu polskiej broni.

Publikacja: 11.09.2018 21:00

Bydgoski trotyl doceniony na kieleckim MSPO

Foto: Adobe Stock

Nagrodę specjalną ministra przedsiębiorczości i technologii otrzymały bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem.

W wyróżnieniu, które ma szansę na stałe wejść do programu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego nie ma przypadku.

Fabryka, która dostarcza ok. 10 tys. ton trotylu rocznie, jest w krajach NATO największym producentem trinitrotoluenu (TNT). Jak żaden inny zakład należący do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – Nitro-Chem 85 proc. przychodów czerpie z zagranicy.

Warto przypomnieć, że to lekceważone w przeszłości w zbrojeniówce zamówienia offsetowe z USA (za samoloty F-16) i certyfikaty dostawcy US Army, pozwoliły bydgoskiej firmie (ok. 160 mln zł rocznych przychodów) zbudować międzynarodową markę. Polski trotyl kupował zbrojeniowy koncern General Dynamics, rakietowy, izraelski Rafael, kontrahenci z Emiratów, Republiki Korei, a nawet taki militarny potentat jak Turcja.

Trotyl z Bydgoszczy wykosił konkurencję, bo ma doskonałe parametry użytkowe. Dzięki wyjątkowej czystości chemicznej pozwala nabywcom na tworzenie własnych mieszanek wysokoenergetycznych i co nie mniej ważne, na bezproblemowe elaborowanie, czyli napełnianie nim amunicji. Materiały wybuchowe w bydgoskiej fabryce zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych, zamawiali Dyno Nobel (górnictwo), państwowy przemysł surowców skalnych Algierii, Kanada, górnicze i drogowe koncerny z RPA.

W Europie państwowy Nitro-Chem w połowie minionej dekady perfekcyjnie wykorzystał słabość konkurentów. Produkcja materiałów kruszących na kontynencie była już przestarzała i niedoinwestowana.

– Wystarczyło postawić na eksport i pilnować jakości – mówią menedżerowie Nitro-Chemu. Zamówienia popłynęły z Niemiec, firm amunicyjnych Francji, Szwecji, Hiszpanii. Dzięki specjalistom z Bydgoszczy licencyjna linia technologicznej do produkcji TNT powstała w Wietnamie. Koniunkturę na materiały wybuchowe firma w ostatnich latach postanowiła wykorzystać także na wyrównanie rachunków przyrodą. Produkcja trotylu wymaga ogromnych ilości wody. Nitro-Chem zainwestował ponad 60 mln zł w ochronę środowiska m.in. oczyszczalnię ścieków i zamknięcie obiegu wody technologicznej.

Jesienią zeszłego roku fabryka zrobiła kolejny krok w kierunku zwielokrotnienia eksportu – zawarła umowę ze spółką RWM Italia z grupy Rheinmetall Defence o współpracy przy produkcji bomb lotniczych rodziny Mk-82 – klasycznego uzbrojenia samolotów F-16. RWM Italia jest w NATO potentatem produkcji lotniczych i morskich tzw. środków walki.

Umowa ma otworzyć bydgoskim zakładom drogę do nowych technologii i rynku eksportu amunicji.

Tekst powstał przy współpracy z Targami Kielce

Nagrodę specjalną ministra przedsiębiorczości i technologii otrzymały bydgoskie Zakłady Chemiczne Nitro-Chem.

W wyróżnieniu, które ma szansę na stałe wejść do programu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego nie ma przypadku.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rząd PiS obiecał miliardy na Izerę. Chiński partner może porzucić projekt
Biznes
Skarbówka ściągnęła z TVN wysoką karę KRRiT za reporaż o Karolu Wojtyle
Biznes
Sieci 5G w Polsce zrównały zasięg
Biznes
System kaucyjny zbudują sprytni, a nie duzi, gracze
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biznes
Praktycznie o przyszłości otwartego oprogramowania. Konferencja Open Source Day 2024 już 18 kwietnia