fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało offset na Patrioty

materiały prasowe
Rząd podpisał w piątek z producentem systemów rakietowych Patriot - Raytheonem i dostawcą rakietowych pocisków koncernem Lockheed Martin umowy offsetowe od których zależy zawarcie kontaktu na dostawy amerykańskiej broni dla tarczy powietrznej „Wisła".

Wartość kompensacyjnych projektów i potencjalnych inwestycji związanych z dostawą systemów przeciwrakietowych średniego zasięgu Patriot wyceniono w umowach na prawie 950 mln zł.

Według zapewnień szefa MON Mariusza Błaszczaka kontrakt ma pierwszą fazę dostaw oręża dla tarczy powietrznej „Wisła" miałby być podpisany do końca I kwartału tego roku. Nieoficjalnie wiadomo, że cenę pierwszej transzy broni udało się obniżyć o połowę od przewidywanej w zeszłorocznej notyfikacji kongresu USA - czyli do kwoty ok. 5 mld dol.

Pierwsze 2 baterie

Komunikat MON potwierdza, że projekty offsetowe dotyczą na razie tzw. I etapu zakupu zestawów rakietowych w trakcie którego polska armia pozyska 2 baterie antyrakietowej broni ( dostawa 6 kolejnych będzie dopiero negocjowana). Patrioty które kupujemy w ramach I etapu to zmodernizowany system , który koncerny z USA dostarczają aktualnie US Army. W negocjacjach dotyczących tej pierwszej z 2 planowanych transakcji uzgodniono, że przedmiotem offsetu nie będą jeszcze kluczowe najnowsze technologie , choćby udziały w produkcji zaawansowanych przeciwlotniczych pocisków czy przyszłościowych konstrukcji radarów. Ten najistotniejszy dla polskiej zbrojeniówki technologiczny offset został przesunięty do uzgodnień dotyczących zakupu kolejnych 6 baterii Patriot.

MON poinformowało w piątek , że umowę offsetową z amerykańskimi producentami podpisał w imieniu szefa MON Sebastian Chwałek sekretarz stanu w resorcie obrony odpowiedzialny za modernizację armii. Swoje podpisy na dokumencie złożyli też przedstawiciele firm Raytheon Company Bruce Skilling – prezes Raytheon International, a z upoważnienia Lockheed Martin Global Inc. wiceprezes programu rozwoju pocisków nowej generacji PAC-3 Jay Pitman.

Oddzielne zobowiązania dla Lockheeda

Umowa offsetowa z Raytheon Company, zawierająca 31 zobowiązań offsetowych na okres 10 lat, pozwoli na pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł dowodzenia IBCS, produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także na utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu „Wisła" i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej. Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster. Wartość umowy offsetowej wynosi 224 121 788 złotych.

Analogiczna umowa z Lockheed Martin Global Inc. zawiera 15 zobowiązań offsetowych związanych z zakupem ponad 200 pocisków PAC-3MSE - w tym samym okresie obowiązywania – 10 lat. Pozyskane w ramach umowy zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcji wybranych elementów pocisków PAC-3 MSE, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16. Wartość umowy offsetowej wynosi 724 764 000 złotych.

MON poinformowało, że ocena ofert oraz negocjacje offsetowe trwały od października 2017 roku do marca 2018 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA