fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł Obronny

Handlujący bronią Cenzin dał się podejść oszustom

Fotorzepa, Piotr Nowak
Cenzin - najbardziej znana w kraju państwowa spółka zajmująca się obrotem bronią i sprzętem wojskowym była w 2018 roku ofiarą międzynarodowego oszustwa. Reporterzy śledczy radia RMF FM którzy ujawnili ten fakt szacują iż straty Cenzinu wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej sięgają 4 mln zł.

Justyna Mosoń szefowa Komunikacji i marketingu PGZ potwierdza, że w 2018 r. doszło do incydentu związanego z cyberprzestępstwem na szkodę Cenzinu. Prawdopodobnie wykorzystano mechanizm „phishingu”, polegający na użyciu mailingu z wykorzystaniem „podobnego” do znanego adresu do partnerów handlowych. Sprawa ma charakter międzynarodowy. Niezwłocznie powiadomione zostały odpowiednie służby, które prowadzą postępowanie. Szczegółowe informacje objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa Cenzin i prowadzonego śledztwa w tej sprawie.

Reporterzy śledczy radia RMF FM którzy ujawnili ten fakt szacują iż straty Cenzinu wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej sięgają 4 mln zł.

Alarm w systemie zabezpieczeń

Władze PGZ zapewniły, że w spółkach całej grupy skupiającej główne firmy państwowej zbrojeniówki wdrażane są dodatkowe procedury i narzędzia zabezpieczające przez powtórzeniem się podobnych incydentów.

Polegają one między innymi na wzmocnieniu kontroli nad weryfikacją procedur procesów gospodarczych oraz uruchomieniu dodatkowych szkoleń dla pracowników. Jest to zarazem element trwających prac konsolidacyjnych w obszarze informatycznej obsługi wszystkich podmiotów kapitałowych Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Dziennikarze RFM FM twierdzą, że zbrojeniowy przekręt w Polsce, powiela mechanizm oszustwa zastosowany wcześniej wobec firm zbrojeniowych na Ukrainie. Do Cenzinu w 2018 r. przyszło kilka e-maili od osoby lub osób podszywających się pod czeskiego dostawcę broni.

W korespondencji poinformowano o zmianie konta, na które polska centrala handlowa ma wpłacać pieniądze za dostawy. Osoby odpowiedzialne za finanse dokonały zmian w systemie płatności i kwoty za towar od czeskiego producenta przelewano na nowy rachunek.

Przyspieszona integracja z Cenreksem

Cenzin wykrył oszustwo pod koniec roku - oznacza to, że proceder trwał kilka miesięcy. W kilku transzach przelano na fałszywe konto 4 miliony złotych. Gdy spółka dowiedziała się o przekręcie, zablokowała przelewy.

Według stacji RNF FM po ujawnieniu oszustwa w Cenzinie doszło do dyscyplinarnych zwolnień w pionie odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Zmiana nastąpiła też na czele zarządu Cenzinu.

Szef PGZ polecił audyt we wszystkich firmach grupy. Na początku tego roku przyspieszono połączenie Cenzinu z drugą handlową spółką obronnego holdingu - firmą Cenrex

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA