fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

Tydzień na opłacenie holowania i parkingu - projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym

Fotorzepa, Danuta Matłoch
Kierowca źle zaparkowanego auta będzie mógł odebrać pojazd bez natychmiastowej opłaty.

Senat przygotował projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Przewiduje możliwość odbioru auta z parkingu policyjnego bez wcześniejszego wniesienia opłaty za usunięcie i przechowywanie samochodu. Kierowca dostanie siedem dni na wniesienie opłaty za odholowanie i przechowanie pojazdu na parkingu policyjnym. Jeśli w tym czasie nie ureguluje długu, zostanie wszczęte wobec niego postępowanie egzekucyjne. W grudniu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy ustawy – Prawo o ruchu drogowym, które przewidywały, że pojazd usunięty z drogi pozostaje na parkingu strzeżonym wyznaczonym przez starostę do czasu uiszczenia opłaty za jego odholowanie i parkowanie (w stolicy to ponad 500 zł).

Orzeczenie wydano na wniosek rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który uważał, że niezgodne z Konstytucją RP jest uzależnianie wydania odholowanych samochodów od wniesienia opłaty.

Wyrok wszedł w życie 13 września 2019 r., bo Trybunał dał czas Sejmowi, by przepisy poprawił. To jednak nie wystarczyło. 13 września niekonstytucyjny przepis przestał obowiązywać i pojawiła się luka. W efekcie dziś samochód należy wydać z parkingu, nawet gdy właściciel nie zapłacił za odholowanie i parking.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA