fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

Raport: Latem pobito 396 rekordów temperatur na półkuli północnej

stock.adobe.com
Niemal 400 rekordowo wysokich temperatur zanotowano na półkuli północnej latem 2019 roku - wynika z analizy instytutu klimatycznego Berkeley Earth.

Rekordowe temperatury zanotowano w 29 krajach w okresie od 1 maja do 30 sierpnia. Co trzeci rekord temperatury zarejestrowano w Niemczech. Wiele rekordów padło też we Francji i Holandii.

W analizie wzięto pod uwagę pomiary z tych stacji meteorologicznych na półkuli północnej, które rejestrują temperaturę od co najmniej 40 lat.

Niektóre z analizowanych pomiarów - jak zaznacza BBC - nie były jeszcze formalnie sprawdzone przez agencje meteorologiczne. Oznacza to, że niektóre rekordy temperatur mogą zostać zakwestionowane po stwierdzeniu np. możliwości wystąpienia błędu w pomiarze.

Dr Robert Rohde z Berkeley Earth podkreśla, że chociaż niektóre miejsca w Europie mierzą temperaturę od 150 lat, to tego lata zarejestrowano tam najwyższe temperatury w historii pomiarów.

Rohde zwraca uwagę, że rekordy temperatur ustanawiane były na całej półkuli północnej, nie tylko w Europie. W USA pobito ponad 30 takich rekordów, a w Japonii - 10.

Łącznie w różnych miejscach na całym świecie na półkuli północnej zarejestrowano 396 rekordowych pomiarów temperatury.

Większość z tych rekordów była ustanowiona w XXI wieku - w szczególności w latach 2010 i 2003.

Dr Rohde zwraca uwagę, że coraz większa liczba rekordowo wysokich temperatur notowanych przez stacje meteorologiczne związana jest z globalnym ociepleniem.

- W przeszłości zaledwie 2 proc. stacji rocznie rejestrowało rekordowe temperatury - dodaje dr Rohde. Tymczasem w 2019 roku rekordowe temperatury zarejestrowało ponad 5 proc. stacji meteorologicznych.

BBC przypomina, że lipiec 2019 roku był najbardziej gorącym miesiącem w historii dotychczasowych pomiarów - średnia temperatura była o 0,04 stopnia Celsjusza większa niż w lipcu 2016 roku, który był dotychczas rekordowo gorącym miesiącem.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA