fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Pogoda

Temperatury w Danii rosną dwa razy szybciej niż na świecie

123RF
W ciągu ostatnich 20-30 lat wzrost średniej temperatury w Danii był prawie dwa razy szybszy od wzrostu temperatury na świecie - informuje duński nadawca publiczny, TV2.

TV2 przeanalizowało dane dwóch brytyjskich instytutów zajmujących się zmianami klimatycznymi: Climatic Research Unit i Hadley Centre for Climate Prediction and Research.

Z danych tych wynika, że w ciągu 30 lat średnia temperatura w Danii zwiększyła się o 1,02 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnia temperatura na świecie zwiększyła się o 0,43 proc.

Z kolei od 1999 roku średnia temperatura w Danii zwiększyła się aż o 1,2 stopnia Celsjusza (na świecie - o 0,52 stopnia C).

Poprzedni rok był drugim najcieplejszym rokiem w historii pomiarów w Danii - średnia temperatura była wyższa tylko w 2010 roku. Aż 13 z 20 najcieplejszych lat w historii to lata po roku 2000.

TV2 informuje też, że w norweskiej prowincji Svalbard średnia temperatura w ciągu 50 lat zwiększyła się aż o 5,6 stopnia Celsjusza.

Meteorolog z TV2 Peter Tanev nazywa doniesienia o tak szybkim wzroście średniej temperatury w państwach nordyckich "niepokojącymi". - Co wydarzy się za 20 lat? Mówimy wiele o tym, że zmiany klimatyczne będą towarzyszyć dorastaniu naszych dzieci i wnuków, ale te dane pokazują, że zmiany klimatyczne zachodzą tu i teraz - dodał.

Źródło: thelocal.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA