fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Po godzinach

Kongres prawników: Debata nad reformą wymiaru sprawiedliwości

123RF
Ponad 1,3 tys. prawników weźmie w sobotę udział w debacie nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Spotkanie w Katowicach potrwa osiem godzin.

Lista rejestracyjna jest jeszcze cały czas otwarta – potwierdzają organizatorzy. A są nimi po raz pierwszy trzy samorządy: adwokacki, radcowski i sędziowski. – To rzecz bez precedensu – podkreślają. Do czwartku zarejestrowało się na listach ponad 1,3 tys gości. Tematem spotkania będzie reforma wymiaru sprawiedliwości.

Kto przyjedzie?

Niemal w ostatniej chwili udział w kongresie potwierdził minister Andrzej Dera, przedstawiciel prezydenta RP. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że raczej nie pojawi się ani minister sprawiedliwości, ani jego przedstawiciel. Wśród gości znajdzie się także: prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koen Lenaerts, prezydent Europejskich Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) Nuria Diaz Abad, wiceprezydent Stowarzyszenia Sędziów Europejskich dla Demokracji i Wolności Medel Thomas Guddat.

O czym będą dyskutować? Jak dbać o zagwarantowanie każdemu obywatelowi prawa dostępu do niezawisłego i niezależnego sądu oraz jak budować zaufanie publiczne wymiaru sprawiedliwości.

– Jesteśmy przekonani, że Kongres stanie się początkiem rzetelnej debaty społecznej na temat reformy wymiaru sprawiedliwości, która nie będzie burzyć fundamentów demokracji w imię politycznego populizmu – twierdzą organizatorzy.

Zaproszenie do dyskusji

Kongres podzielono na trzy panele. Pierwszy zatytułowany „Niezależny sąd jako gwarant praw i wolności obywatela" odbędzie się w godzinach 11.15–12. Właśnie w tej dyskusji obok prawników weźmie udział Jerzy Stuhr, aktor. Drugi – „Profesjonalny pełnomocnik gwarantem realizacji praw jednostki" – zaplanowano od godz 12.10 do 13. Panel trzeci – „Dostęp do wymiaru sprawiedliwości jako podstawowe prawo człowieka" – ma się odbyć w godz. 13–14.

Po godzinnej przerwie na lunch odbędzie się dwugodzinna dyskusja. Na godz. 17.30 zaplanowano zakończenie Kongresu Prawników Polskich.

Tezy będące wynikiem prac zespołu merytorycznego, w którego skład wchodzą przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, zostaną przedstawione przed Kongresem Prawników Polskich.

Po co to spotkanie

W Polsce jak najbardziej potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości. Wymaga ona jednak przemyślanych decyzji, wypracowanych i konsultowanych z praktykami, jakimi są m.in. adwokaci, radcy prawni i sędziowie. Tak uważają przedstawiciele środowisk prawniczych, którzy zachęcają do wzięcia udziału w kongresie, który ma być okazją do wymiany poglądów i debaty nad kształtem reformy.

Kongres zwoływany jest w trudnych czasach, w których politycy w mediach nadają ton dyskusji dotyczącej wymiaru sprawiedliwości. Organizatorzy chcą, by ten rodzaj politycznej, opartej na emocjach gry został zastąpiony rzeczową, silną w argumenty dyskusją nad przyszłością wymiaru sprawiedliwości oraz zawodów prawniczych.

Krystian Markiewicz - prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia

Zapraszam wszystkich jeszcze niezdecydowanych. Cieszy nas bardzo, że chęć udziału w kongresie zgłosił przedstawiciel prezydenta RP. Liczymy na merytoryczną dyskusję i dialog. Wspólnota zawodów prawniczych opiera się na szacunku dla człowieka oraz prawa mądrego i sprawiedliwego. Takiego prawa chce każdy prawnik i takiego prawa poszukujemy na salach sądowych. Sędzia jest niezawisły właśnie dlatego, aby mógł usuwać bezduszność z prawa stanowionego i interpretować je tak, by każdemu przyznać to, co słuszne i sprawiedliwe. Kongres Prawników będzie okazją do dyskusji o tym, jak sprawić, by prawo nie było opresyjne dla obywateli. Sądy są dla obywateli. Wierzę, że wszyscy mamy pewność naszych powinności i zdecydowania w stosowaniu prawa wolnego od politycznej koniunktury.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA