fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Antykoncepcja. Czy naprawdę warto?

AdobeStock
Dla katolików, kiedy papież wypowiada się z urzędu w sprawach wiary i moralności, sprawa jest jasna. Zapobieganie ciąży za pomocą środków antykoncepcyjnych samo w sobie jest niemoralne, nie służy dobru małżonków – pisze Barbara Stefańska.

W artykule „Watykańskie spory o antykoncepcję" („Plus Minus", 10–11 marca 2018 r.) prof. Andrzej Paszewski porusza temat stosowania antykoncepcji w świetle doktryny Kościoła katolickiego. Podkreśla, że w latach 60. toczyły się dyskusje na temat etycznej dopuszczalności środków antykoncepcyjnych, i jednocześnie wyraża krytykę wobec doktryny Kościoła wyrażonej w encyklice „Humanae vitae" papieża Pawła VI oraz stanowiska Karola Wojtyły. W dużym skrócie, wymowa artykułu jest taka, że skoro były różne opinie wśród teologów katolickich, to sprawa nie jest do końca jasna, Wojtyła nie rozumiał argumentów na rzecz antykoncepcji, a doktryna Kościoła na ten temat to są mało uzasadnione „założenia".

Widzę w takim sposobie myślenia kilka podstawowych błędów. Przede wszystkim to, czy konkretne działanie jest dobre/etyczne, nie zależy od wyników głosowania. Albo coś jest dobre samo w sobie, albo nie jest. Ponieważ w latach 60. kwestia pigułki była ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA