fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plus Minus

Obficie zastawione pola siłowe

materiały prasowe
Istnieją punkty węzłowe, w których dość zmienić epizod lub osobę, a dzieje potoczyłyby się innym torem. W powieści dla młodzieży „Operacja »Komendant«. Misja w czasie" Jacka Inglota natrafiamy na stosowny przykład: gdyby Gawriło Princip nie zabił arcyksięcia Ferdynanda, nie doszłoby do wybuchu I wojny światowej, Polska nie odzyskałaby niepodległości, a carat w Rosji by tryumfował. Per analogiam: gdyby Piłsudski nie dotarł do Warszawy, wolność Polski stanęłaby pod znakiem zapytania, przegralibyśmy wojnę w 1920 roku i znowu jęczelibyśmy pod rosyjskim butem.

Jak było w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę z grubsza pamiętamy. W 200. rocznicę zdaniem Inglota będą stoły z pól siłowych obficie zastawione, a nade wszystko maszyny czasu i agenci temporalni, którzy poprzez interwencję w przeszłości będą chcieli odwrócić bieg historii. Niestety, autor postanowił przedstawić bliżej technikę, która do tego posłuży; fizycy lepiej niech tego nie czytają. Mocną stroną powieści jest za to warstwa historyczna: opisy Lublina i Warszawy, nędzy na prowincji i przerażającej mentalności pospólstwa, któremu wolna Polska ani w głowie. Gdy pociąg z Komendantem przedziera się przez pustkowia listopadową nocą, czytelnik mimo woli wątpi, czy dzieło oswobodzenia tego ponurego, zdziczałego kraju w ogóle może się powieść. A jeszcze rosyjscy agenci temporalni planują wysadzić skład pod Łowiczem.
Na szczęście nasi agenci stają na wysokości zadania i plan ten storpedują. Jednak metody, których się imają, nawet w wieku cudów, jakim będzie zapewne XXII stulecie, budzą niedowierzanie. Zamienić cały pociąg z załogą, by ruskie wysadzili replikę, to nie fraszka. Bardziej by mi odpowiadała strzelanina z temporalnych samopałów jako zdrowsza i mniej skomplikowana. Ale w okolicznościowej powieści, czczącej rocznicę, różne cuda są do pomyślenia. Ważne, by Komendant dojechał do stolicy. 

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA