Państwo z betonu

O problemach związanych z polską przestrzenią, jej niewłaściwym zagospodarowaniem, inercją władz publicznych powiedziano już dużo. Zazwyczaj jest to sucha, specjalistyczna dyskusja. Rzadko publikacje naukowe potrafią zainteresować szersze grono odbiorców. Są oczywiście wyjątki (np. świetnie napisana książka prof. Agaty Twardoch o polityce mieszkaniowej), niemniej ważne wydaje się popularyzowanie wskazanego przekazu. Bardzo udaną próbą tego ostatniego jest „Betonoza" z podtytułem „Jak się niszczy polskie miasta" Jana Mencwela.

Publikacja: 29.01.2021 18:00

Państwo z betonu

Foto: materiały prasowe

Przewodni, tytułowy temat, czyli „betonoza", to zmora wielu dużych i małych miast. Autor bardzo klarownie obrazuje brak wizji i pogłębionej refleksji wielu władz gminnych. Sprowadza się on do tego, by kosztem cennych walorów środowiskowo-przyrodniczych terenu zrealizować inwestycję opartą na „betonie": brzydką i niefunkcjonalną. Zresztą jest to wyraz szerszej tendencji. Tej samej, w ramach której na podstawie pamiętnej ustawy właściwie bez racjonalnego powodu wycięto ogrom drzew.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Portugalska rewolucja goździków. "Spotkałam wiele osób zdziwionych tym, co się stało"
Plus Minus
Kataryna: Ministrowie w kolejce do kasy
Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków